38. týden těhotenství

zobrazeno 1180×

Vložil(a): Martina Richterová, 4. 4. 2015 10.52

Miminko je nyní zcela zralé a může se narodit prakticky kdykoliv. Jeho vývoj je zcela u konce a nyní pouze přibírá na váze. Není vůbec výjimkou, když v tomto týdnu přijde porod. V tuto chvíli už buďte ve střehu vy i váš partner, který by vás neměl nechávat zejména v noci doma samotnou. Porod se totiž často rozbíhá právě v nočních nebo ranních hodinách. Nevzdalujte se daleko od domova, raději buďte v klidu, a co nejvíce odpočívejte. Vaše miminko se už brzy narodí.

Co se děje s vámi?

Většina žen popisuje toto období jako hodně náročné, bříško už je obrovské, jen těžko se hledá poloha na spaní. Není se čemu divit, nosíte v sobě bezmála tříkilové dítě, někdy i mnohem těžší. Když k tomu připočtete plodovou vodu, placentu a vše kolem, tak se to skutečně pořádně „pronese“. S tím přichází na řadu mnoho dalších neduhů, zejména pak bolesti zad, otoky končetin, časté nucení na močení a zvýšená únava. Některé ženy mají také panický strach z porodu, to je třeba konzultovat s lékařem.

Poslíčky se hlásí stále častěji, může odejít hlenová zátka a také děložní čípek se zkracuje. To vše jsou známky blížícího se porodu, který vás může překvapit každým dnem. Ovšem také nemusí, některé ženy přenáší i deset dní po termínu. V případě, že budete mít pravidelné kontrakce nebo vám odteče plodová voda, jeďte do porodnice. I kdyby se jednalo o falešný poplach, je lepší nic nezanedbat. Do porodnice vyrazte také v případě, že dítě několik hodin vůbec necítíte, nebo se naopak hýbe příliš. Lékař dítě zkontroluje za pomocí monitoru, zda je vše v pořádku.

Co se děje s miminkem?

Dítě už vyplňuje celou dělohu a má minimální prostor k pohybu. Má velkou sílu a kopanečky mohou být velice bolestivé a nepříjemné. Miminko nyní váží přibližně 3 kilogramy a váží 50 centimetrů. Je zcela vyvinuté a připravené na život mimo dělohu. Nyní už pouze přibírá na váze a roste. Tuková podkožní tkáň se stále tvoří. Vypadá už jako novorozenec. Množství plodové vody se snižuje každým dnem.

Kůže děťátka je pěkně růžová, elastická a také už není průsvitná. Lebeční kosti jsou nyní ještě pohyblivé, ale také už pevné. Obvod hlavy odpovídá obvodu bříška. Placenta stárne, objevují se v ní krevní sraženiny a přestává plnit efektivní přenos živin, jako tomu bylo doposud. Ve střevech dítěte se ukládá zelenočerná smolka, což je první stolice.

U chlapců již jsou varlata sestouplá v šourku, u děvčat velké stydké pysky překrývají malé stydké pysky. Toto je jedním ze znaků donošenosti plodu. I nadále probíhá vyzrávání nervových buněk společně s obalováním nervových vláken. Tento proces však bude pokračovat také po narození dítěte. Dítě již samostatně dýchá.

Co vás čeká v tomto týdnu?

V tomto týdnu vás čeká další vyšetření v prenatální poradně, které je spojené s kardiotografickým záznamem ozev plodu (KTG), tzv. monitor. Hodnotí se kondice miminka a funkce placenty. Tento záznam trvá obvykle 20 až 30 minut.

V tomto období se vaše tělo připravuje na porod. Hodně odpočívejte a těšte se na brzký příchod vašeho miminka. Budete patrně hodně unavená, snažte se co nejvíce spát a pokud to alespoň trochu půjde, snažte se chodit alespoň na krátké procházky. Čerstvý vzduch vám udělá dobře. Pokud se cítíte dobře, navařte si dopředu zásoby jídla do mrazáku, v šestinedělí se vám budou hodit.

Nezapomínáme na tatínky

Tatínku, buďte stále na telefonu a připravený kdykoliv přijet. Vaše partnerka může rodit doslova každým dnem. Budete u porodu? Měl byste mít o této situaci již zcela jasno. 

 

Použité zdroje:

Čerpáno z veřejně dostupných zdrojů a z vlastních zkušeností.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Pojmy použité v článku:

  • monitor

    (kardiotokografie) je přístrojové monitorování srdeční činnosti plodu a děložních kontrakcí; tyto parametry jsou zaznamenány a z výsledného grafu lékař nebo porodní asistentka ihned poznají, jak se miminku uvnitř matčina těla daří; metoda umožňuje včas diagnostikovat poruchy děložní činnosti nebo nitroděložní ohrožení plodu například nedostatkem kyslíku tak, aby mohla být včas provedena vhodná opatření

Diskuze k této stránce (6 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 9. 2. 2017, 10.41

nejhorší bylo to čekání a pozorování sama sebe

Eliška Kozlova, 27. 6. 2016, 17.52

Me monitor nevadí, dát si dvacet minut oddychu, bez starších dětí je blahodárné. Obě děti se mi v tomto týdnu narodily (+- pár dní), tak to asi taky za pár dní přijde, jen s tím odpočinkem, to je oříšek.

mckvak, 26. 6. 2015, 7.05

TAky jsem ty monitory nemela moc v lasce.

Katka, 10. 6. 2015, 14.58

Ano, vývoj je u konce a obě mé děti už nechtěly více tloustnout a v tomhle týdnu se narodily, byla jsem ráda, ty další 2 týdny (né-li víc) už to musí být pro maminky utrpení ;o))

Janak, 9. 6. 2015, 23.05

Moc hezke. Dekuji.

DenisaC, 3. 6. 2015, 16.08

Ty monitory byly strašně zdlouhavé.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight