34. týden těhotenství

zobrazeno 1538×

Vložil(a): Martina Richterová, 4. 4. 2015 10.34

Začínáte 34. týden těhotenství. Pokud jste nešla ve 32. týdnu na mateřskou, pak tento týden již s definitivní platností odcházíte. Do porodu vám zbývá pouhých šest týdnů a je třeba nyní maximálně odpočívat a zároveň si nachystat vše potřebné pro miminko. Bříško je v tomto týdnu uloženo nejvýše z celého těhotenství, postupně začne klesat s blížícím se porodem. Dítě už nemá v děloze mnoho prostoru, hýbe se méně, přesto je třeba sledovat jeho pohyby pravidelně.

Co se děje s vámi?

V tomto týdnu se velmi často dostaví únava, která však už nemívá takovou intenzitu, jako v prvním trimestru. Únava není dána hormonálními výkyvy, ale spíše fyzickou vyčerpaností. Bříško už je hodně velké a značně vás omezuje v pohybu, který je nyní namáhavější. Navíc spánek v takto pokročilém stádiu těhotenství bývá také náročnější, špatně se hledají polohy a navíc miminko vás v noci může budit kopanečky.

Možná jste si všimla, že snubní prstýnek se vám více zarývá do kůže. Ano, běžně se objevují otoky na horních i dolních končetinách. To vzniká zejména v důsledku zadržování vody. Placenta je na vrcholu své zralosti, od nynějška už bude pouze stárnout. Ale nebojte se, je to zcela přirozené a miminko nijak strádat nebude. Od tohoto týdne se také přestane zvyšovat objem krve ve vašem těle, který do této doby přesáhl 50%.

Placenta je pro plod velmi důležitá. Její stav lékař pravidelně kontroluje, neboť dodává dítěti kyslík a živiny a zároveň jej chrání před různými infekcemi. Mohou však nastat komplikace v případě, že je placenta uložena v dolní části a naléhá na branku. Pokud je toto váš případ, lékař vás bude více kontrolovat a pravděpodobně budete rodit císařským řezem.

Co se děje s dítětem?

Tento týden představuje důležitý mezník ve vývoji dítěte. Dochází totiž k vytvoření surfaktantu, díky kterému dozrají plicní tkáně. Imunitní systém už je dostatečně vyzrálý a je také schopen bojovat proti infekcím. Lze tedy říci, že dítě je už od tohoto týdne plně schopné přežít mimo dělohu, kdyby došlo k předčasnému porodu, komplikace by byly jen malé. Nicméně jeho váha stále činí kolem 2 kilogramů a potřebuje ještě 1 kilogram nabrat a také vyrůst, neboť měří kolem 32 centimetrů. Pokud tedy porodíte za měsíc či šest týdnů, bude to naprosto ideální. Přesto si již můžete pořádně oddechnout a užívat si posledních „společných“ týdnů. Děti, které se narodí v rozmezí od 34. do 37. týdne jsou sice považovány za nedonošené, ale po porodu se obvykle velmi dobře adaptují. Obvykle budou mít jen nižší porodní váhu a hůře budou regulovat svou tělesnou teplotu. Tento problém vyřeší krátký pobyt v inkubátoru.

Lebka je tvořena tenkými kostěnými šupinami, mezi kterými jsou i dost široké mezery. Tato místa jsou překlenována vazivovými blanami. Kůže dítěte už není zvrásněná a s přibývajícím podkožním tukem se stále napíná. Podkožní tuk je pro dítě velmi důležitý, aby mohlo regulovat svou tělesnou teplotu. Nehty na horních i dolních končetinách nyní sahají až k okrajům prstů.

Co vás čeká v tomto období?

Pomalu se připravujte na porod. Zajděte se podívat do porodnice, ve které chcete rodit, a prohlédněte si porodní sály. Můžete si také vypracovat porodní plán a především nakoupit vše potřebné do porodnice pro sebe a pro dítě. Je už také vhodné si pomalu zabalit tašku do porodnice, nikdy nevíte, co se může stát. V tomto týdnu odcházíte na mateřskou dovolenou, pokud jste tak již neučinila dříve. Myslete na to, že poslední týdny před porodem budete již málo pohyblivá a hodně unavená. Zajistěte si vše důležité včas.

Je nejvyšší čas také probrat s partnerem jména pro dítě. Někdy není lehké se shodnout, proto zkuste volit kompromis. Jméno by se mělo líbit vám oběma, ale zároveň by mělo sedět k příjmení.

Nezapomínáme na tatínky

Tatínkové, je nejvyšší čas rozmyslet si, zda budete u porodu. Vydejte se s partnerkou do porodnice, podívejte se na porodní sál a nechte si vše vysvětlit. Možná vám to usnadní rozhodování. 

 

Použité zdroje:

Čerpáno z veřejně dostupných zdrojů a z vlastních zkušeností.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Pojmy použité v článku:

  • inkubátor

    zařízení pro regulaci teploty a dalších parametrů v uzavřeném prostoru, čímž se v něm vytváří „ideální“ podmínky; pro děťátko je zajištěna stálá teplota a vlhkost; pokud je to potřeba, pomáhají mu přístroje také dýchat

  • surfaktant

    povrchově aktivní látka, která vzniká v plicích zralého novorozence; snižuje povrchové napětí a zabraňuje tomu, aby plicní sklípky v plicích nezkolabovaly na konci výdechu

Diskuze k této stránce (3 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

mckvak, 26. 6. 2015, 7.00

A ja v tyhle dobe porad jezdila i s briskem fotit kone a psy )

Janak, 9. 6. 2015, 23.11

Mámc hezke.

DenisaC, 3. 6. 2015, 16.04

Teď už by to zvládlo, i kdyby se narodilo dřív

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight