Jste-li těhotná, vždy se v autě správně připoutejte

zobrazeno 4729×

Vložil(a): Adrianita, 20. 11. 2016 1.12

Nejen ve zprávách vidíme, že se na silnicích bourá a ne málo. Spousta lidí řeší, jestli by vůbec těhotné ženy měly řídit auto. Zda budete řídit, záleží jen na vás. Pojďme se ale zaměřit především na to, JAK se SPRÁVNĚ v autě připoutat, aby to bylo pro vás a vaše miminko pohodlné a bezpečné.

O správném způsobu poutání je u nás stále malé povědomí a spousta žen jezdících autem se tímto tématem vůbec nezabývá. Je důležité informovat veřejnost a hlavně budoucí maminky o závažnosti a důležitosti této problematiky, tedy o správném připoutání.

Pokud vás zajímají názory a zkušenosti jiných maminek, nebo se k tomuto tématu chcete sama vyjádřit, zapojte se do diskuze Bezpečnostní pásy v autě v těhotenství.

Jak se správně poutat

Význam poutání je třeba nepodcenit hned od raného těhotenství, ať se jedná o řidičku či spolujezdkyni. Použití tříbodového pásu automobilu je samozřejmostí. Těhotnou ženu však ochrání pouze v případě, je-li upnut správně. K tomu spolehlivě přispívá pomůcka, díky které si můžete na cestách dopřát bezpečné a zároveň pohodlné připoutání v průběhu celého těhotenství, tedy i s velkým bříškem.

Spodní díl tříbodového bezpečnostního pásu musí vést nízko přes pánev, nikoli přes vrchol těhotné dělohy. Ramenní popruh, který by nikdy neměl sklouznout z ramene, směřuje mezi prsy nad vrcholem těhotné dělohy. Upnutí je pohodlné, ani těsné, ani příliš volné. Pouze tak můžeme eliminovat tzv. SEAT BELT SYNDROM, kdy při dopravní nehodě dochází ke zvýšenému tlaku na břicho těhotné ženy a možnému poranění dělohy i plodu.

Ke spolehlivé fixaci spodní části pásu slouží speciální pomůcka pro těhotné BeSafe Pregnant, ta jednoduchým způsobem účinně zamezí vysunutí automobilového pásu vzhůru do oblasti těhotné dělohy, dojde-li k nečekané dopravní kolizi. Instaluje se jednoduše pomocí popruhu kolem sedadla, či pomocí systému ISOfix, který je dnes běžnou součástí předních i zadních sedaček v automobilu. Následně se žena posadí, připoutá a nakonec připne spodní díl automobilového pásu do úchytu na pomůcce. Prostřednictvím BeSafe Pregnant se spodní díl tříbodového pásu uchytí co nejníže mimo měkkou tkáň břicha a plod, což ženě zajišťuje pohodlnější cestování bez pocitu tlaku na břicho, zejména v pozdním stádiu těhotenství. Za pomůckou BeSafe Pregnant stojí norská firma HTS BeSafe, která se bezpečným cestováním zabývá již více než 50 let. Více než 50 hodnocení samotnými maminkami můžete pročíst i u nás na webu v kategorii Hodnocení produktů.

Tento doplněk k automobilovému bezpečnostnímu pásu se doporučuje používat od doby, kdy žena zjistí, že je těhotná.

Nejen bezpečnostní pásy, ale také airbagy jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné. Při těžkých automobilových haváriích patří airbagy k život zachraňujícím zádržným prostředkům, avšak výhradně u správně připoutaných osob! Síla airbagu je mohutná, exploduje silou větší než 400 kg a rychlostí, která může přesáhnout 300 km/h. Airbagové systémy byly vyvinuty pro muže průměrné výšky 175 cm a váhy 80 kg a byly testovány tak, aby vyhověly jejich potřebám. Pro ženy řidičky vytváří airbag ochranný efekt pouze tehdy, pokud rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55 - 60 km/hod. U nepřipoutaných těhotných řidiček tak může být airbag při nižších rychlostech spíše až nebezpečný, proto je nezbytné se vždy připoutat hned v okamžiku, kdy nasednete do auta!

Podle doporučení dopravních expertů mají být hrudní kost a klenoucí se břicho těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím břichem je vhodné sedadlo úměrně posouvat dozadu.

"Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“

Na informovanost populace o tom, jak se správně poutat v autě, dbá MUDr. Jiří Kepák, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně, který stojí za celorepublikovým projektem s názvem „Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“. Stále více žen řídí i ve vysokém stádiu těhotenství, a domněnka, že není vhodné se poutat kvůli bezpečnosti dítěte, je zcela mylná informace. Bezpečnostní pás je důležité správně použít v průběhu celého těhotenství, tedy i v třetím trimestru.

Bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale významně toto riziko redukují. I zdánlivě malý náraz totiž může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení. Takovéto nehody jsou dle slov MUDr. Kepáka nejčastější příčinou ztráty plodu při dopravních nehodách.

Proto byla v rámci tohoto projektu realizována jednoduchá instrukce, jak se mají těhotné ženy chránit při jízdě v silničním provozu. Jedná se o tištěnou součást Průkazu pro těhotné, s krátkým doprovodným textem. Pomocí instruktážního dvojobrázku (těhotná - řidička a těhotná - spolucestující) těhotenský průkaz jednoduchým, nepřehlédnutelným a srozumitelným způsobem vysvětluje a připomíná, jak v těhotenství bezpečně cestovat autem.

Pověry o poutání

Existuje spousta pověr ohledně poutání osob v autě. Například, že připoutáním těhotná žena zraní své dítě. Pravdou je, že příčinou smrti plodu při autokolizi je především smrt nepřipoutané matky. Nebo pověra, že se netřeba připoutávat na krátkou vzdálenost. Většina kolizí se odehraje do vzdálenosti 40 km od domova, např. na cestě do zaměstnání, odvozu dětí do školy, při jízdě za nákupy. Má-li být pás efektivní, musí být správně použit při jakékoliv jízdě automobilem, ať už sedíte vzadu nebo vpředu.

Použití bezpečnostních pásů v autě nařizuje zákon

Poutání všech osob, tedy i těhotných žen, nařizuje zákon číslo 361/2000 Sb. Poutat se musí řidiči i spolujezdci, kteří sedí vpředu i vzadu. Tento zákon však umožňuje výjimku pro osoby, které se nemusí poutat ze zdravotních důvodů. V tomto případě je třeba mít stále u sebe při cestě autem lékařskou zprávu.

Více nejen o bezpečnostních pásech, ale i o bezpečnosti nejen na silnicích se dočtete na stránkách BESIP.

 

Maminky, zaujala vás pomůcka BeSaef Pregnant? Buďte aktivní, sbírejte pampelišky a ty pak ve Věrnostním programu můžete vyměnit právě za pomůcku BeSafe pregnant IZIfix.

 

Zdroj:

Podklady společnosti Babypoint, zpracované ve spolupráci s MUDr. Jiřím Kepákem, CSc., gynekologem Úrazové nemocnice v Brně

www.porodnice.cz

sbírka zákona, zákon 361/2000

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (30 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Jana V., 4. 12. 2016, 18.57

To vypadá na velice praktickou pomůcku ... bezpečnost především. Já jsem poslední měsíc těhotenství měla po řízení, protože jsem se s dvojčátkovým břichem za volant již nevešla

Fun, 4. 12. 2016, 14.47

Tak premyslim zda koupit ci nekoupit...nevim zda ten pas v aute nebude stacit. Jsem na na zacatku 8.tydne tak vaham.

Zuzka Čtvrtečková, 25. 11. 2016, 10.00

Neřídím, takže jsem jezdila buď vzadu nebo na místě spolujezdce ale vůbec nikdy jsem s břiškem neměla moc dobrý pocit...

Sooňaa, 24. 11. 2016, 10.17

Specialni pas jsem.nemela,ale.sedela jsem na miste,kde nebyl airbag a pas si davala pod brisko. Nastesti se nic nestalo.

rodinka, 21. 11. 2016, 11.53

Pekne a srozumitelne napsano ja az budu cekat urcite si ho koupim

Jamu, 21. 11. 2016, 4.00

Pripoutat se je zaklad,nechapu lidi co ae nepoutaji

Katka, 20. 11. 2016, 18.52

Já pořád moc nechápu, v čem je Besafe jiný než obyčejný pás, ten přeci taky vede mimo břicho nebo že by se mohl nějak smeknout? Jezdila jsem připoutaná jako spolujezdec na ultrazvuk ještě v 9. měsíci a nějak jsem si nevšimla, že normální pás je problém.

Alexandra, 20. 11. 2016, 19.03

Ten Besafe ma pod zadkem sedak a klasický pás se připne mezi nohama do toho sedáku, takže pás opravdu nevede vůbec přes břicho, ale 100% pod. Já jsem teda s tímhle sedákem jezdila už od kraje těhotenství (obou) a bylo mi to za prvé mnohem příjemnější a za druhé jsem se i cítila bezpečněji. Jednou jsme trochu zprudka dobržďovali a byla jsem za něj ráda.

Katka, 20. 11. 2016, 19.18

Už tomu začínám přicházet na kloub, ale mě teda opravdu normální pás přes břicho nevadil, ikdyž bylo velké. Ale je pravda, že pokud by se při zabrždění přitáhl, pohodlné a příjemné už by to být nemuselo.

Eliška Kozlova, 20. 11. 2016, 17.27

Hodně jsem o něm uvažovala, ale pásy mi seděli dobře, takže jsem nakonec nekoupila. Jezdit jsem musela k lékaři s dětmi, nakoupit. Ke konci si musel manžel brát volno aby me vozil. Ale všechny děti se mi narodily trochu dřív, tak to nebyl takový problém.

editak, 20. 11. 2016, 17.13

Jezdila jsem na kontroly a k rodicum, ale taky jen klasicky pas . Ale nastesti taky v pohode...

dasza, 20. 11. 2016, 15.37

Ridila sem i do porodnice na vyvolani..klas.pac stacil..nastesti je delaj dlouhy;)))

Naši partneři

© 2013 - 2016 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight