Jaká vyšetření a testy by mi měl můj gynekolog udělat v průběhu těhotenství?

zobrazeno 1474×

Vložil(a): Jana N., 15. 1. 2015 22.04

Ať si o vyšetřeních myslíte cokoliv, jsou tu proto, aby gynekolog zjistil, zda jste vy i dítě v pořádku. Některá vyšetření se provádějí při každé návštěvě těhotenské poradny, jiná jen v určitých stádiích gravidity. Jaká vyšetření vás tedy čekají?

Pokud by některé vyšetření prokázalo, že by mohlo dojít ke komplikacím, bude vás lékař pečlivě sledovat a monitorovat, aby v případě nutnosti okamžitě zasáhl. Neberte tedy těhotenská vyšetření jako nutné zlo, ale jako něco, co vám dodá klid a zbaví vás nejistoty.

Úplně na začátku je těhotenský test. Kolem 6. až 8. týdne po vynechání menstruace je čas na návštěvu gynekologa. Ten potvrdí těhotenství ultrazvukem a odběrem krve.

Těhotenská průkazka

Zhruba kolem 10. až 12. týdne gravidity, jakmile se z krevních testů a ultrazvuku potvrdí, že jste těhotná, dostanete těhotenskou průkazku. Tu s sebou noste na každou další prohlídku,

protože do ní bude lékař zapisovat všechny důležité informace o tom, co zjistil, údaje o průběhu těhotenství. Bude je zapisovat pomocí zkratek, které vám asi nic neřeknou. Pokud něco nebudete vědět, nestyďte se zeptat.

Do porodu byste měla navštívit poradnu zhruba desetkrát. Může se to samozřejmě lišit, záleží na průběhu gravidity. Maminky s rizikovým těhotenstvím budou zvány častěji.

Co všechno bude lékař sledovat?

Výška a tělesná hmotnost

Při první návštěvě vás sestřička změří nebo se vás zeptá, kolik měříte. Dále vás zváží, nebo pokud se vážíte sama doma, nahlásíte váhu. Tělesná hmotnost je velmi důležitá, na váhu se vás bude ptát každou návštěvu. Pokud byste v průběhu těhotenství přibírala příliš a náhle, mohlo by to znamenat, že něco není v pořádku. Zadržování tekutin bývá příznakem preeklampsie. Stejně tak neustálé zvracení není ideální.

Vyšetření prsů

Vyšetření prsů se zpravidla provádí v 10. až 12. týdnu společně s dalšími vyšetřeními. Prohlídka prsů má za úkol zjistit, zda nemáte náhodou vpáčené bradavky, které by mohly vadit při kojení, a také to, zda nemáte v ňadru nějakou bulku. Ne každý lékař toto provádí, proto pokud budete mít nějaké pochybnosti, neváhejte se lékaře zeptat.

Moč

Test moči se provádí testovacím proužkem přímo v ordinaci a prozradí okamžitě možné nesrovnalosti ve složení moči. Sleduje se hlavně hladina bílkovin a glukózy. Je-li v moči více cukru, může to být příznakem cukrovky. Bílkovina, pokud je v moči přítomna, může signalizovat zánět močového měchýře, ledvin nebo preeklampsii. Toto vyšetření je dobrým ukazatelem, zda ve vašem těle není nějaký zánět. Ranní moč si budete s sebou nosit na každou prohlídku.

Krevní tlak

Ten vám bude váš lékař měřit při každé prohlídce. Tlak se měří proto, aby se zjistilo, jak srdce pumpuje krev do těla. Krevní tlak v těhotenství bývá nižší než obvykle. Vyšší či vysoký tlak může signalizovat výskyt preeklampsie. Vysoký krevní tlak ohrožuje až 10% těhotných.

Krevní testy

Krevní testy v graviditě jsou velmi důležité. Napoprvé se zjišťuje vaše krevní skupina, Rh faktor, HBsAg (sérová žloutenka typu B), HIV, syfilis, zarděnky. V případě, že byste byla Rh negativní, provedou se další vyšetření. Z krevního odběru se také zjistí hladina hemoglobinu, která je měřítkem schopnosti červených krvinek přenášet kyslík.

V 16. týdnu se provádí odběr krve na genetické vyšetření, při němž se stanovují hladiny tří hormonů, říká se mu triple test. Jde o hormony AFP, hCG a E3. Podle výsledků lze odhadnout, zda je těhotenství normální, nebo zda je u plodu riziko nějaké vývojové vady. Tyto výsledky však nejsou stoprocentní, řada z nich je falešně pozitivní. V případě nejasností se ženě doporučí speciální vyšetření – amniocentéza nebo odběr choriových klků. Řada lékařů od tohoto vyšetření ustupuje a nahrazuje ho prvotrimestrálním screeningem, který je přesnější.

Ultrazvukové vyšetření

Patří k velmi užitečným testům, protože dokáže spolehlivě kontrolovat vývoj dítěte a jeho polohu. Je jím zjištěna délka těhotenství. Většina lékařů provádí ultrazvuk při každé návštěvě. Pro vás i pro něho je to důvod si ověřit, že se vše vyvíjí, jak má. Minimálně byste měla absolvovat tři ultrazvuková vyšetření.

Poprvé kolem 6. až 8. týdne. To potvrdí jiný stav, stanoví se základní údaje a lékař zkontroluje četnost těhotenství. Ve 12. týdnu se provádí první velký ultrazvuk, který měří mimo jiné šíjové projasnění a zjišťuje se přítomnost nosní kosti plodu. Tento ultrazvuk společně s výsledky krevních testů z 10. týdne těhotenství poskytuje informace o vrozených vadách. Toto vyšetření se nazývá prvotrimestrální screening. Bohužel není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Matky s pozitivním kombinovaným výsledkem jsou odeslány ke konzultaci do centra prenatální diagnostiky, kde je jim nabídnut další optimální postup.

Druhý velký ultrazvuk se provádí kolem 20. týdne. Lékař kontroluje, jak miminko roste. Sleduje se výskyt případných odchylek ve vývoji plodu, například rozštěpy. Lékař také kontroluje srdeční akci, měří množství plodové vody a uložení placenty. Slouží také k vyloučení vývojových orgánových vad.

Třetí velký ultrazvuk se dělá mezi 30. a 32. týdnem. Při něm se sleduje růst, pohyby a poloha plodu, uložení placenty, množství plodové vody. Lékař také zjistí přibližnou váhu plodu.

Ženy, u nichž probíhá těhotenství rizikově, mohou mít ultrazvuků více. Navíc si můžete nechat udělat tzv. 3D nebo 4D ultrazvuk, který si však musíte zaplatit.

Ultrazvukové vyšetření se může provádět vaginálně, obvykle se takto provádí na začátku gravidity. Později, když je bříško větší a děloha zvětšená, se provádí zevně přes břišní stěnu. Ležíte na zádech, lékař vám na břicho nanese gel, který slouží jako vodič zvukových vln, a čidlem pak pohybuje v různých směrech. Vy ležíte, můžete se dívat na monitor a sledovat své miminko. Stojí to rozhodně za to.

Orální glukózový toleranční test

Jde o test, který zjistí, zda nemáte těhotenskou cukrovku. Ta se diagnostikuje pomocí testu s glukózou, což je obyčejný hroznový cukr. Měl by se provádět u každé těhotné ženy kolem 26. týdne těhotenství. Probíhá snadno. Ráno přijdete nalačno do specializované laboratoře, tam vám odeberou krev. Podle hladiny cukru v krvi, dostane vypít určité množství vody, v které je rozpuštěný hroznový cukr. Je odporně sladký. Pak musíte zůstat v klidu sedět, aby se vám cukr nespaloval, aby pracovala jen štítná žláza. Po dvou hodinách od vypití roztoku vám odeberou znovu krev. Teprve potom se můžete napít a najíst. Výsledky pošlou k vašemu lékaři.

Pokud se prokáže, že máte těhotenskou cukrovku, lékař vám doporučí řešení. Obvykle stačí upravit jídelníček. Někdy je nutné přechodně píchat inzulin. Po porodu obvykle těhotenská cukrovka zmizí.

Speciální vyšetření

Mezi takové vyšetření patří například amniocentéza. Jedná se o odběr plodové vody. Nebo můžete podstoupit odběr choriových klků. Odběr plodové vody stoprocentně odhalí metabolické poruchy či chromozomální vady (například Downův syndrom). Obvykle se provádí mezi 16. a 18. týdnem těhotenství, vždy za kontroly ultrazvuku, podle kterého lékař vede vpich jehlou přes břišní stěnu do děložní dutiny tak, aby se nepoškodila placenta a plod. Toto vyšetření s sebou nese určité procento, ač malé, rizika. Může dojít k samovolnému potratu. Toho se budoucí rodičky pochopitelně nejvíce obávají.

Nyní si můžete podstoupit ještě jedno relativně nové vyšetření. Jmenuje se Prenascan. Jedná se o vyšetření na tři základní chromozomální vady (vada chromozomu č. 21 – Downův syndrom, č.18 – Edwardsův syndrom a č. 13 – Patauův syndrom) a pohlavní vady (tzv. Turnerův syndrom). Je to neinvazivní metoda, provádí se z odběru krve matky. Může se provádět už v raném těhotenství, od 10. týdne.

Z těchto vyšetření se můžete dozvědět s určitostí i pohlaví plodu.

Odběr pupečníkové krve neboli kordocentéza využívají lékaři ke zjištění krve plodu a v případě plodové anemie pro nitroděložní krevní transfuzi.

Měření děložního čípku

Stav děložního hrdla neboli tzv. cervix skóre je číselným vyjádřením jeho zralosti. Na číselné škále od 1 do 10 se hodnotí, jak naléhá plod na vchod pánevní, konzistenci, jestli je tuhý nebo měkne a jeho umístění.

Stěry z pochvy

Provádějí se v posledním trimestru, asi 3 až 4 týdny před termínem. Lékař ženu zaléčí lokálními antibiotiky, pak se provedou kontrolní stěry. Většina budoucích maminek v sobě má streptokoka Streptococcus agalactiae, který představuje určité riziko pro novorozence. Miminko by se mohlo při porodu nakazit nebo by mohl hrozit předčasný porod.

V naprosté většině těhotenství dochází pouze ke standardním a běžným testům, které jen potvrzují, že vše probíhá bez komplikací a vede ke zdárnému porodu zdravého dítěte. 

 

Použité zdroje:

 1. časopis Maminka 4/2013 – článek: Pečujte o zdraví nenarozeného potomka
 2. časopis Maminka 11/2012 – článek: Krev, ultrazvuk a spol.
 3. časopis Maminka 11/2011 – článek: Co vás čeká a nemine

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Pojmy použité v článku:

 • AFP, hCG a E3

  hormony, z nichž se zjišťuje potenciální riziko genetické vady plodu

 • amniocentéza

  odběr plodové vody

 • Downův syndrom

  trisomie 21, je genetické onemocnění zapříčiněné genomovou mutací, jejíž výsledkem je trisomie 21. chromozonu; dotyčný nemá 23 párů čili 46 chromozonů, ale 47, neboli jeden navíc; lidé s Downovým syndromem trpí tělesnými malformacemi, jejich duševní vývoj je zpomalený

 • Edwardsův syndrom

  trisomie 18, je genetická porucha pojmenovaná po J.H. Edwardsovi; jde o nejčastější trisomie (numerická odchylka chromozomů) po Downově syndromu; tato porucha je způsobena přítomností tří (místo dvou) chromozomů 18 v plodu nebo v buňkách dítěte

 • hemoglobin

  červené krevní barvivo, které zajišťuje transport kyslíku z plic do tkání a transport CO2 a protonů z periferních tkání do dýchacích orgánů

 • HIV

  (human imunodeficiency virus) - původce nemoci AIDS (Syndrom získaného selhání imunity), je v podstatě virové onemocnění, které poškozuje imunitní systém tak, že postupně dochází ke ztrátě obranyschopnosti organismu; jeho příznaky se mohou projevit až za několik let, a následně může mít na svědomí řadu dalších infekčních a nádorových onemocnění

 • chromozomální vada

  mutace na genomové úrovni (tj. numerické změny chromozomů) nebo na chromozomální úrovni (tj. strukturní změny chromozomů); jde o velmi rozsáhlé spektrum abnormalit, které může mít různě závažný klinický význam; některé chromozomální odchylky se u svého nositele ani neprojeví, ale mohou mít vliv na jeho reprodukci; řada abnormalit chromozomů není vůbec slučitelná se životem a u narozených se s nimi nesetkáme, jiné způsobují závažné onemocnění svého nositele

 • kordocentéza

  odběr pupečníkové krve

 • odběr choriových klků

  umožňuje zjistit chromozomální a genetické odchylky plodu již na konci 1. trimestru těhotenství; vzorek tkáně, která je geneticky shodná s plodem, se odebírá z placenty; vyšetření s sebou nese malé riziko potratu; výhodou odběru choriových klků oproti amniocentéze je dřívější odběr vzorku (mezi 10.-13. týdnem těhotenství) a také rychlejší analýza odebraného vzorku

 • Patauův syndrom

  trisomie 13, je genetické onemocnění vyvolané přítomností třetího chromozonu 13 v tělních buňkách; místo obvyklých 46 chromozonů jich mají jedinci s Patauovým syndromem 47

 • preeklampsie

  je vysoký krevní tlak a v moči maminky jsou stopy bílkovin; neléčená preeklampsie může vést k eklampsii, kdy je gravidní pacientka ohrožena mdlobami a pádem; eklamptický záchvat může vést až ke smrti matky i plodu

 • prenatální diagnostika

  soubor metod a postupů využívaných k diagnostice u ještě nenarozeného jedince; prenatální diagnostika umožňuje lékařům diagnostikovat řadu chorob a patologií u plodu

 • prvotrimestrální screening

  kombinované vyšetření, které se používá k záchytu závažných strukturálních a nejčastějších genetických vrozených vývojových vad. Každé těhotné je pomocí speciálního počítačového programu vypočteno individuální riziko. Kombinace faktorů: věk těhotné, laboratorní výsledky z krve matky, ultrazvukové vyšetření mezi 12. A 14. týdnem těhotenství.

 • Rh faktor

  dědičná vlastnost krve, která spočívá v přítomnosti určitého antigenu na povrchu červených krvinek; lidé, kteří mají na červených krvinkách vyskytující se antigen, se označují jako Rh+, tedy Rh pozitivní, pokud chybí některé určité znaky na povrchu červených krvinek, jsou Rh-, Rh negativní; většina lidí je Rh pozitivní; proti Rh faktoru nejsou v krvi protilátky, vytvořit tyto protilátky je možné uměle, zvláště u Rh negativních matek s Rh pozitivním plodem

 • streptokok agalactie

  neboli streptokok skupiny B, je často normálně přítomen v genitálním traktu (více u žen než u mužů), v ústní dutině a ve střevě; nález v kultivaci z pochvy během těhotenství je považován za zvýšené riziko novorozenecké sepse (bakteriálního onemocnění) kontaminací při spontánním porodu z vaginálních sekretů případně z jejich vdechnutí; v rámci prevence je nejúčinnější nitrožilní aplikace antibiotika nejpozději šest hodin před porodem, tím se zásadně omezí možnost, že bude plod bakteriemi infikován

 • syfilis

  velice nebezpečná choroba, která se přenáší pohlavní cestou a jejíž příznaky nejsou viditelné ihned; inkubační doba je totiž až tři měsíce, ale nejčastěji se projevuje už za tři týdny; při zanedbání léčby může napadnout i centrální nervový systém; při nakažení během těhotenství může mít nemoc dopad i na samotné dítě

 • triple test

  vyšetření krve; provádí se v těhotenství v druhém trimestru a slouží ke zjištění rizik genetických poruch a poruch vývoje nervové trubice

 • Turnerův syndrom

  vrozené onemocnění vyskytující se u žen, jehož podstatou je absence jednoho chromozonu X; zdravé ženy mají dva ženské pohlavní chromozomy X; jedinci s touto genetickou vadou jsou v prenatálním období a v nejranějším mládí často bez významnějších příznaků, proto bývá Turnerův syndrom často diagnostikován až dlouho po narození

 • zarděnky

  dětská choroba, přenáší je tzv. rubeola virus, a to kapénkovou cestou (vzduchem); onemocnění je provázené vyrážkami a zduřelými uzlinami; nemoc je velmi nebezpečná pro těhotné ženy, zvláště do třetího měsíce těhotenství, mohou zabít nebo poškodit vyvíjející se plod; pokud jednou zarděnky proděláte, je to navždy - v těle se vytvoří protilátky

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Rulficka48

Rulficka48, 27. 10. 2016, 22.38

Super přehled

lazna, 12. 6. 2016, 13.25

Moc pěkně napsaný.

lazna, 21. 4. 2016, 16.08

pěkně napsáno

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 9.55

Ještě mě čeká jeden velký UZ, jinak mám snad všechno za sebou. Takhle pohromadě sepsané to vypadá děsivě

Kesy

Kesy, 16. 8. 2015, 22.15

No nevím, spíš bych se zbytečně nestresovala a užívala si těhotenství než obíhala doktory... Občas je tu řečeno jen A a chybí B - například Prenascan je pěkně drahé vyšetření. Triple test vás při falešné pozitivitě (která je nezanedbatelná) zbytečně vyděsí a následuje série zbytečných dalších stresů, např. odběr plodové vody (při kterém je riziko potratu), atd.... Když vám vyjde špatně prvotrimestrál, co s touto informací uděláte? Jsou to opět údaje, které hovoří o pravděpodobnosti, velmi často ne o 100% jistotě... Takže já osobně bych velmi zvažovala, co ano a co ne. Většina z nás si jde pro potvrzení, že je vše ok, ale když ne? Tak co s tím? A to, že výsledek řekne, že to možná ok není ještě neznamená, že tomu tak doopravdy je.

mckvak, 6. 6. 2015, 5.48

Zajimavy clanek

inglulie2, 4. 6. 2015, 15.23

Vetsinu sjem prosvihla, malyho jsem zjistila az ve 24.tydnu )

DenisaC, 3. 6. 2015, 21.29

Moc hezky napsáno, děkuji

lenka.kalabova, 1. 2. 2015, 11.10

Bezvadný článek.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight