Konstelace mezi sourozenci

zobrazeno 7051×

Vložil(a): Adrianita, 19. 10. 2016 19.59

Působení rodiny v našem životě má již od narození velký vliv na náš další život. Jedna z psychologických teorií se zabývá konstelacemi, tedy pořadím a vztahy mezi sourozenci. Říká, že to, jestli se narodíme jako jedináčci nebo jsme například druhorození, ovlivní náš budoucí partnerský vztah. Jak?

Pro představu – muž, který je nejstarší ze tří bratrů, si může nejvíce rozumět s ženou, která má staršího bratra. Samozřejmě nic neplatí absolutně. Partneři, kteří mají vhodnou sourozeneckou konstelaci, si nemusí rozumět a naopak. Vliv na pohodový partnerský život mají i další faktory, jako je povaha a temperament, společné zájmy apod.

Pořadí, ve kterém jsme se narodili a to, jaké jsme měli vztahy se sourozenci, má vliv i na náš vztah k našim dětem. Rodiče často říkají, že mají své děti stejně rádi a snaží se k nim chovat stejně. Ve skutečnosti to není možné a není to pro nás přirozené. Pokud si to uvědomíme, můžeme mít harmonický vztah se svými dětmi. Uvědomte si pořadí, ve kterém jste se sama narodila a jaký byl vztah k vašemu sourozenci či sourozencům. Pokud jste prvorozená, pak mi věřte, že lépe pochopíte své prvorozené dítě a můžete ho více podporovat. Váš vztah k mladšímu sourozenci zase ovlivní vaše působení na druhorozené dítě.

Prvorozené děti bývají často přirozeně zodpovědné, průbojné a celý život si obhajují svou "vůdcovskou" pozici. Druhorození se zase snaží dostat na pozici toho prvního a ten někdy může i ustoupit, zejména pokud je prvorozená holčička a druhý je chlapec, který strhne veškerou pozornost. Pokud se o toto téma budete více zajímat, může vám to umožnit lépe pochopit chování vašich dětí. Pojďme se na pozice sourozenců podívat blíže.

JEDINÁČCI

Jedináčci se často neumí chovat ke stejně starým dětem / lidem, pokud vyrůstali jen mezi dospělými. Jiné je to v případě, že v rodině jsou další děti, se kterými se často stýká. Pokud ne, je vhodné jedináčky brát mezi vrstevníky – na cvičení, plavání, apod.

Důležité je také si uvědomit, proč je naše dítě jedináček. Jestliže jsme to plánovali, můžeme k němu často přistupovat tak, že musí být dokonalý. Záleží na přístupu - v některých případech to může být pozitivní, dítě je ambiciózní a hodně toho v životě dokáže. Nesmí to být však přehnané. Jestliže máme jedináčka, protože už další děti mít nemůžeme, máme naopak tendenci ho rozmazlovat a pečovat o něj. Takoví lidé si pak často najdou partnera, který se o ně stará jako maminka. Může to vést k egocentrismu.

PRVOROZENÍ

Prvorozené dítě má vůdcovské sklony, tendenci vše zvládnout a být dokonalé, je sebekritické. Zde je zásadní vliv prvorozeného rodiče. Jestliže v rodině byla pozice prvorozeného uznána, pak je schopen respektovat i své dítě. Pokud ne, může mít snahu o dokonalost svého dítěte.

Dále je důležité, kdy se narodí další sourozenec. Do 2 let je to výzva, dítě má smyslové vnímaní, nic mu není třeba vysvětlovat. Ale nesmíme se k němu chovat jako k velkému a odvést jeho pozornost jinam (třeba k dudlíku). Potřebuje stále pocit bezpečí v naší náruči. Když se sourozenec narodí mezi 2. – 3. rokem, pak prvorozený začne bojovat o pozornost. Je třeba ho přijmout s láskou a pochopit jeho chování, ať už se vzteká, je lítostivé či žárlivé, hlavně neodsuzovat. Nejideálnější je mít další dítě po 3. roce prvního, kdy už se s ním můžeme domluvit. Je třeba ho uznat, ne přehnaně chválit, ale být pravdiví a pochopit, že může dělat chyby.

DRUHOROZENÝ

Pokud rodiče znali pozici prvorozeného a podporovali jej, pak prvorozený druhorozenému ukazuje směr, a to i v dospělosti. Špatné je srovnávat, musíme brát každé z dětí jako osobnosti a co nejvíce je podporovat.

PROSTŘEDNÍ

Prostředním dětem se často špatně obhajuje jejich pozice, protože doteď byli na pozici druhorozeného. Dohání staršího, aby se mu vyrovnali, a zároveň odhání mladšího. Protože hledají své místo, můžou být vzteklí. Na druhou stranu umí dobře vyjednávat, nemají totiž rádi spory.

NEJMLADŠÍ

Benjamínici se snaží zviditelnit a také získávají nejvíce pozornosti. Sourozenci jim vyšlapali cestičku a už je nikdo neohrožuje, tak jako třeba prostředního. Přesto můžou mít pocit, že vše už získali jejich sourozenci a na ně už nic nezbylo. Nejmladší děti jsou často rozmazlení, můžou být i problematičtí. Samozřejmě hodně záleží také na věkovém rozestupu sourozenců.

DVOJČATA

Ovlivňuje i pořadí narození dvojčat jejich budoucí život? Mnohá studie uvádí, že pořadí narození dvojčat není podstatné, zvlášť při porodu císařským řezem. Jiné teorie zabývající se systematickým pořadím sourozenců tvrdí, že i pořadí narození dvojčat je pro nás, jakožto rodiče, velice důležité.

Přesto, že dvojčata od sebe dělí pouze pár minut, je rozhodující pořadí jejich narození. Zajímavé při tom je, že žádné ze sourozenců není benjamínek, pokud jsou nejmladší z dětí, a naopak, jestliže nemají žádného staršího sourozence, ani jedno z dětí není prvorozené.

Vezmeme to od začátku.

Jak se rodí dvojčata

Když dojde k oplodnění jednoho vajíčka a to se rozdělí, vzniknou jednovaječná dvojčata. Jednovaječná mají 100% stejnou genetickou informaci, proto jsou stejného pohlaví a jsou si podobná jako vejce vejci. Jestliže dojde k oplodnění dvou vajíček, jedná se o dvouvaječná dvojčata. K oplodnění dokonce nemusí dojít zároveň, děti jsou pak od sebe staré o několik dní či týdnů. Dvouvaječná dvojčata nemusí být stejného pohlaví a jsou si podobní jako ostatní sourozenci. S vyšším věkem, užíváním hormonální antikoncepce a hlavně pokud se v rodině už dvojčata narodila, roste pravděpodobnost narození dvojčátek.

Trojčata jsou však výjimkou, většinou se narodí po umělém oplodnění.

Vlastnosti dvojčat

Podobně jako u běžných sourozenců i dvojčata mají své specifické vlastnosti. Jedno z dětí je většinou dominantnější a zodpovědnější jako prvorozený, často je to první z dvojčat. Druhé z nich se nechá vést svým silnějším sourozencem. Často bývá druhé dvojče slabší i po zdravotní stránce. Neplatí to ale vždy. Pokud se narodí děti stejného pohlaví, bojují spolu o první místo po celý život. To se děje i u prvorozeného a druhorozeného sourozence stejného pohlaví, častější je to u chlapců.

Je dobré dvojčata odlišit?

Názory na to, zda dvojčata oblékat stejně či jinak a zda jim kupovat stejné hračky, se velmi liší. Vždy se řiďte svým vlastním pocitem, nedívejte se na to, co si o tom myslí třeba sousedka. Nakupovat stejné oblečení, je jistě jednoduší. Já bych asi nakoupila oblečení stejné, ale oblékala bych je podle svého vnitřního hlasu. Později bych však děti oblečení i hračky nechala vybrat. Není dobré dětem vnutit stejnost, ani odlišnost.

Případy, kdy dvojčata od sebe byla oddělena a každá žila jinde, dokazují, že často mají stejný vkus - stává se například, že si vezmou podobné muže a mohou žít v podobném domě.

Vztahy mezi dvojčaty

Dvojčata mají výhodu v tom, že mají převahu, jsou na vše dva. Často můžou působit jako uzavřená jednotka, která mezi sebe málokoho pustí. Projevuje se to i ve školce či škole. Tito sourozenci mají mezi sebou velmi silné vazby i v dospělosti.

Tím, že je rodiče a ostatní dospělí oddělují jako starší a mladší, se u nich částečně projeví některé vlastnosti prvorozeného a druhorozeného (pokud jsou první děti, případně druhorozeného a třetího atd.).

I u trojčat, čtyřčat a dalších vícerčat je to podobné, jen mají mezi sebou silnější vazby a více odebírají rodiče dalším sourozencům.

Partnerské vztahy dvojčat

Pouto mezi dvojčaty je velmi silné, a to zejména u dvou žen. Podvědomě si druhé dvojče najde partnera podobného svému sourozenci, a pak si i lépe rozumí. Výhodné je, když si dvojčata najdou partnery zároveň, nebo si dokonce najdou jako partnery také dvojčata.

Chcete se o tomto tématu dozvědět více? tak sbírejte pampelišky a v našem Věrnostním progarmu si pak můžete vybrat knihu Sourozenecké konstelace od Kevina Lemana.

 

Zdoj:

Vliv sourozeneckých konstelací na mezilidské vztahy - Univ. Palackého v Olomouci, DP Kateřina Zetíková

Cesta s Montessori

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Diskuze k této stránce (46 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mildret, 28. 11. 2016, 10.20

Moc hezký článek. V něčem se vidím :-)

Jamu, 19. 11. 2016, 6.19

Sedi to a je zajimave nad tim premyslet i v okoli rodiny

Zdeňka S., 7. 11. 2016, 8.38

Mám dvě sestry jsem prostřední a sedí to naprosto skvěle,

VLADKAK, 29. 10. 2016, 20.19

u mně to trochu sedí.Určitě záleží i na věkovém rozestupu sourozenců.

Adrianita, 31. 10. 2016, 9.30

Určitě ano.

Spernakovna, 26. 10. 2016, 16.14

Moc zajímavé, u nás to docela sedí

lazna, 24. 10. 2016, 17.58

Pěkný clanek

Adrianita, 25. 10. 2016, 6.34

Děkuji.

Zdeňka S., 7. 11. 2016, 8.39

Super, bezvadně zpracováno , opravdu povedený článek

Adrianita, 7. 11. 2016, 8.42

Adelinka, 24. 10. 2016, 12.37

docela to sedí

dasza, 24. 10. 2016, 11.29

Konecne nekdo kdo napsal ze nelze rozdeli stejnou lasku ke vsem detem.ja vzdy tvrdim ze jeden ma vic neu druhy;)jinak to sedi trochu;)))

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 12.32

Já si vždycky myslela že jde, ale je pravda že mám zatím jen jedno dítě

snany, 24. 10. 2016, 17.24

Já bych s tím nesouhlasila, záleží vždy na konkrétních rodičích.

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 21.47

NO uvidím až budu mít druhé dítě :.-)

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 9.13

Poučný článek Knížku už mám objednanou, tak jsem zvědavá

Adrianita, 24. 10. 2016, 10.04

Super Taky nad ní přemýšlím!

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 10.22

Já nad ní dlouho přemýšlela a jelikož nevím co s pampeliškama, tak jsem jí vzala

Adrianita, 24. 10. 2016, 10.30

Taky mám dost pampelišek,ale čekám,jestli před Vánoci nepřidají nějaké hračky. Bylo by to fajn

snany, 24. 10. 2016, 17.26

Za pampelišky objednávám i do školky, takže já mám pampelišek nedostatek , ale pro sbírání pamelišek tady nejsem.

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 10.40

Já už mám tolik hraček, že ani žádné snad nechci

Adrianita, 24. 10. 2016, 11.59

Chci dceři k vánocům ještě odrážedlo a loutkové divadlo. Ve VP je sice,ale využiji 20% slevu přes Promaminky a koupím větší sadu,i s kulisama,tyčkama a scénářem.

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 12.32

Já nad tím divadlem přemýšlím také, ale třeba ho vyhraju v soutěži

Katka, 24. 10. 2016, 18.52

GLS se asi najezdí, z Prahy to chodí po jedné věci, takže ještě minimálně dvakrát pojedou.

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 21.42

Aniž bych něco čekala, tak mi také dorazila GLS s další částí

Katka, 24. 10. 2016, 11.30

Dneska čekám GLS

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 12.31

To já GLS čekala v pátek

patricia077, 24. 10. 2016, 13.03

To já taky a dorazil balíček dnes s tím, že pán volal a čekal venku super, zajímalo by mě, kdyby děti nebyly nemocné a já nebyla doma, jak by to dopadlo, jestli jako tehdy u vás ..

snany, 24. 10. 2016, 17.30

U nás GLS nechává balíček před dveřma ( stejně jako ČP)a díky za to. Jelikož z práce chodím třeba i po 17 hod, teď mi PPL asi ztratila balík nebo ho u někoho nechala ( někde jsem zašantročila upozornění) a na depu nebyl

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 13.05

NO oni to buhužel často u někoho nechávají a když se k tomu ten dotyčný nepřizná, tak je to smůla

snany, 24. 10. 2016, 17.31

Tohle nám dělá PPL a balík pak musím hledat.

k.o.r.i.n.e.k, 24. 10. 2016, 21.44

Tak u nás bych ho také nemusela najít, jelikož by si to lidi nechali

Kamila Pecharová, 23. 10. 2016, 22.48

Pěkný a zajímavý článek. Vidím se v něm a hlavně v tom, že nejideálnější je mít sourozence 3roky od sebe.. Vidím to až teď, když už je pozdě. Máme kluky od sebe necelé dva roky a opravdu je to boj rozdělit oběma a zejména staršímu svou pozornost, aby ji cítil a nedělal naschvály! No teď je to boj, ale do budoucna doufám v opak

Adrianita, 24. 10. 2016, 10.03

Přeji pevné nervy

Jamu, 26. 10. 2016, 3.17

Necele dva roky musi byt opravdu narocne

Zdeňka S., 7. 11. 2016, 8.46

Taky často říkám starší dceři že to a ono musí sama, že už je velká.... A je fakt že častěji zlobí a vydobíva si svou pozici, jsou od sebe 4 roky . Rozhodně ji od sebe neodstrkuju, ale ona to tak někdy cítí, ale já jsem to tak měla se sestrou taky

Naši partneři

© 2013 - 2016 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight