Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

zobrazeno 7298×

Vložil(a): Jana N., 31. 10. 2014 22.17

Pro každého znamená ideální věkový rozdíl něco jiného. Záleží i na rodinné situaci, jestli jste s partnerem schopni uživit další krk, nebo se nedostává peněz a potřebujete se nutně vrátit do práce. Roli nehraje jen věkový rozdíl, nebo jak spolu budou děti vycházet, ale i povaha dětí.

Jaké jsou názory maminek? Maminky se většinou shodují, že menší věkový rozdíl - mezi dvěma až třemi lety - je ideální a i přes počáteční rivalitu k sobě mají sourozenci blíž. Ale výjimky se najdou všude.

Jak to vidí sourozenci? Jeden příklad dvou kluků: Honza (20 let) a Vojta (8 let). Mají mezi sebou úžasný vztah. Honza se o Vojtu vždycky rád staral, vymýšleli spolu spoustu věcí. Když Honza na rok odjel, Vojtovi se moc stýskalo. Honza říká: „Občas mi brácha leze na nervy, protože za mnou pořád chodí, že něco chce. Ale když někam odjede, je doma divné ticho. Někdy mám o něj i strach.“ Vojta bratra doplňuje: „Nechci, aby se Honza odstěhoval. Chtěl bych, aby si se mnou více hrál.“

Rozdíl 1-1,5 roku

Většinou si myslíme, že když si pořídíme děti krátce po sobě, budou kamarádi, budou mít rádi stejné hračky, hry, pohádky, dokážou se sami zabavit. Může to tak být, ale nemusí. Sourozenci s ročním nebo jeden a půlletým věkovým rozdílem většinou necítí potřebu spolu soupeřit. Výhoda je, že máte ještě v paměti, jak se starat o miminko, nerozhází vás obyčejná rýma. A v neposlední řadě si zkrátíte mateřskou dovolenou, tím že se vám prolínají dvě v sobě.

Ale má to i své nevýhody. Péče o takto staré sourozence je náročná. Přebalujete jedno a druhé se staví na nohy a vy dáváte pozor, aby nespadlo. Některé věci po sobě ještě nemůžou podědit. Autosedačku a jídelní židličku potřebujete pro obě děti, z oblečení rostou děti v pozdějším kojeneckém či v batolecím věku pomaleji. Nákupy nových věcí citelně nabourají rodinný rozpočet. Pro organismus maminky porody tak brzy po sobě nejsou nic ideálního.

Rozdíl 2-4 roky

Sourozenci ve dvouletém až čtyřletém sledu spolu často soupeří. Starší z nich si dlouho užíval privilegia mít vás jen pro sebe a teď má soupeře, se kterým se musí dělit. Může se stát, že začne napodobovat miminko, pomočovat se, žvatlat, chodit k vám pro pomazlení. Jindy může zkoušet, co sourozenec vydrží, šťouchat do něho. Musíte svou pozornost dělit, každé dítě vyžaduje jinou pozornost. Staršímu dávejte najevo, že ho máte stále ráda. Někteří starší sourozenci mají ochranitelské a opatrovnické sklony. Chtějí být nápomocni, když miminko přebalujete, koupete. Starší dítě už je částečně samostatné, tak nebudete tak vytížená. Když chodí starší dítě do školky, tak ho sice musíte vyprovázet i s kojencem, ale pak, zatímco si hraje s vrstevníky, vy máte čas věnovat se mladšímu.

Má to i své nevýhody. Musíte vymýšlet dvojí zábavu a starší dítě nosí ze školky různé nemoci jako například neštovice nebo virózy, což není zrovna ideální pro organismus mladšího bez pořádné imunity. Co se týče organismu maminky, ten už je zregenerovaný.

Velký věkový rozdíl

Čím je vaše dítě starší, čtyř-, pěti-, šesti- a víceleté, je samostatné a vy s ním můžete podnikat různé akce, vám tato představa vyhovuje. Nechcete se vzdát práce a znovu nastoupit do rychlíku probdělých nocí, ohřívání kašiček a přebalování. Nebo právě naopak. Za těch pár let zpět v práci jste si odpočinula, doma máte samostatného jedince a vy si můžete naplno užívat miminka. Navíc ve starším sourozenci máte pomocníka, který rád pomůže nebo pohlídá. Už mezi nimi není taková rivalita. I zde jsou nevýhody. Jsou si vzdálení, vyrůstají jako jedináčci. Vy přijdete zase na pár let o svobodu.

Všechno má své

Ať se rozhodnete jakkoli, vězte, že vše má své pro i proti. Každé dítě je originál, proto se mohou osobnostně, schopnostmi, potřebami i zájmy od sebe sourozenci lišit. Hodně záleží na výchově, jak sourozence povedete. Jestli budou spolu více soupeřit a mít konflikty, nebo se podpoří vzájemná soudržnost. Je dobré podpořit individualitu, schopnosti každého dítěte.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (31 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zuzule, 10. 12. 2018, 9.05

Vse ma sve pro a proti...

Žofinka

Žofinka, 3. 7. 2018, 14.13

Ideální není asi nic:-)

mirka244, 22. 6. 2018, 23.07

Naše malá bude met 26 měsíců, když se jí narodí sourozenec, tak doufám, že to všichni dobře zvládnem

Zdeňka S., 30. 5. 2018, 10.35

Holky jsou od sebe 4 roky a až teď si spolu celkem vyhrají , no a po 2 letech přibilo miminko , takže maji 6,2 a 0

Aliisha

Aliisha, 21. 12. 2017, 7.15

Po dvou či více dětech zatím netoužím. Bohatě mi stačí jedno. Můj velký obdiv mají ti, kteří mají děti hodně brzy od sebe.

navji, 21. 7. 2017, 6.13

právě to s manželem řešíme nechtěla bych mít mezi dětmi více jak 2-3 roky, já jsem se ségrou o necelé tři a v pubertě to dost skřípalo, vlastně dodneška ty vztahy máme dost nijaké

gosa22, 20. 7. 2017, 22.09

my máme mezi dětmi 2 letý věkový rozdíl a i když byla péče třeba první společný rok náročná, jsem ráda, že jsou parťáci, využila jsem kompletně celou výbavu, nemusela jsem mezi dětmi do práce...navíc je zabaví společná hra, pohádky, výlety, není nutno vymýšlet nic pro starší a mladší

L.janicka.l, 20. 7. 2017, 20.17

S brachou sem o rok a segra je o 5l mladsi a nemusim ani jednoho

Anna K.

Anna K., 20. 7. 2017, 14.37

Já mám o dost starší sourozence, vyrůstala jsem vlastně jako jedináček. Bratr je o 15let sestra o 12. Když jsem měla 3 roky odešel bratr na vysokou takže se známe pouze z návštěv a sestra dlouhé roky plnila spíše funkci maminky než sestry. Až když jsem byla dospělá tak jsme v sobě našly kamarádky. Moje děti budou určitě blíž

baru86, 3. 6. 2017, 21.44

Taky záleží, jak se k tomu věkovému rozdílu staví rodiče..

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací