Halloween je tady! Jak si ho užít s dětmi co nejvíce?

zobrazeno 1267×

Vložil(a): Adrianita, 31. 10. 2015 9.55  (aktualizováno 31. 10. 2018 10.40)

Podzimní čas je vždy spojený s dýněmi, které jednoznačně patří k Halloweenu. Někteří tento svátek považují za ryze americký, jiní jsou za něj rádi, protože krásně vyplní období mezi létem a Vánocemi. A jak už to tak bývá, nejvíce si jej užijí tradičně naši nejmenší. Dlabání dýní, výroba strašidýlek a strašidelných kostýmů, halloweenské karnevaly. To vše k tomuto předdušičkovému období zkrátka patří.

Co je to Halloween?

Oslavy Halloweenu spadají již do období před naším letopočtem, kdy se tento svátek nazýval Samhain. Staří Keltové tento svátek slavili velmi bouřlivě, loučili se tak s létem a těšili se na nový rok. Zapalovali ohně a převlékali se do kostýmů, čímž odháněli od sebe i svých obydlí zlé duchy. Po čase křesťanská církev zrušila či nahradila všechny pohanské tradice, i Samhain nahradila křesťanským svátkem Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. Halloweenskou tradici přinesli do Ameriky irští přistěhovalci, kteří vyřezávali strašidelné obličeje do řepy, kterou postavili za okno a zapálili do ní svíčku. Američané řepu nahradili dýní. V předvečer svátku Všech svatých, tedy poslední říjnový den, se děti převlékly do kostýmů a šly koledovat. Za odměnu dostaly sladkosti a ovoce. V této podobě se slaví Halloween dodnes v anglicky mluvících zemích. U nás sice nemá takovou tradici ani formu, ale získává stále více příznivců, ale i odpůrců.

V naší zemi je stále populární Památka zesnulých, den kdy spousta lidí zavzpomíná na ty, co už nejsou mezi námi. Tento den připadá na 2. listopadu, lidé však vyrážejí na hřbitovy v průběhu celého října. Zapálí svíčku, nakoupí věnce, květiny, někteří naopak zapálí svíčku doma. I tento pochmurný čas si lze však zpříjemnit, ať už tvořením, vykreslováním relaxačních omalovánek či jiným způsobem.

Halloween pro děti

Ačkoliv v ČR tento svátek nemá tak hluboce zakořeněnou tradici, jako například „Dušičky“, byla by škoda jej neslavit alespoň s dětmi. Prakticky po celý říjen si můžete alespoň lehce tento svátek připomenout. Mezi nejoblíbenější činnosti patří dlabání dýní, které si děti mohou vydlabat podle sebe ať už doma nebo ve školce, stříhání netopýrů a různých masek a také halloweenské slavnosti. Tvořit se dá z papíru, přírodních zdrojů či jiných materiálů. V tomto období je také spoustu strašidelných akcí pro děti. Pokud ve vašem okolí nic podobného není, můžete si vytvořit vlastní program pro děti. Oblečte děti do jednoduchých kostýmů, připravte tématické dobroty a dekoraci a vymyslete nějaké zajímavé úkoly. Nebo vyražte na lampionový průvod, který je pro toto období také typický. My se chystáme s dcerkou na průvod v našem měste již druhý rok. Děti s lampióny se sejdou po setmění a společně s rodiči pak vyráží do nedalekého parku, kde je čeká spoustu úkolů a taky odměn.

Vykrajování dýní – jak na to?

Výroba dýňového strašidla patří mezi nejoblíbenější halloweenské činnosti, ke kterým se obvykle uchýlí i ti největší odpůrci tohoto podzimního svátku. Jde o skvělou zábavu na dlouhé podzimní večery. Dny se zkracují, na konci října se již stmívá velmi brzy a někdy je po celý den stále šero. Vydlabávání dýně baví nejen děti, ale i dospělé.

Jenže jak dýni vyřezat? Nejprve ostrou a velkou lžící vydlabejte z dýně dužinu, otvor na to musí být dostatečně velký, nejlépe 2/3 dýně. Řez veďte kolem stonku dýně. Můžete zvolit prakticky jakoukoliv dýni, od těch nejmenších až po ty největší. Vnitřek dýně zbavte semen a uchovejte například na výbornou dýňovou polévku.

Pro vlastní vyřezávání můžete zakoupit speciální vyřezávací nůž na dýně, nebo zvolit ostrý a nabroušený vykosťovací nůž. Než přejdete k samotnému vyřezávání, nakreslete si na dýni nejlépe lihovou fixou strašidelný obličej, který budete posléze vyřezávat. Jako šablonu můžete použít také čistý papír. Hotovou dýni jemně očistěte ubrouskem, vložte zapálenou svíčku a přiklopte. Zhasněte světlo a můžete si užívat dokonalé halloweenské atmosféry.

Náš tip: Dýně velmi rychle vysychá a začne se kazit. Aby vám déle vydržela, namočte ji nejprve na několik hodin do vody, poté vám vydrží i několik dní.

Halloweenské dekorace

Tvoření se meze nekladou. K tomuto svátku patří vše strašidelné, tedy netopýři, upíři, strašidýlka, pavouci či čarodějnice. 

Netopýra si jednoduše nakreslíte na černý či šedý papír a vystřihnete. Malého netopýrka můžete použít jako dekoraci v bytě, ale nabízí se ještě jedna možnost. Vezměte si průhlednou lahev například od marmelády nebo okurek, dokonale ji umyjte a usušte. Poté temperami nebo nějakou dobře držící hustou barvou (nejlépe oranžovou) láhev potřete a nehte uschnout. Poté lepidlem nalepte malé netopýrky, mohou být i strašidýlka nebo čarodějnice (vždy na černém papíru). Vložte dovnitř svíčku a zhasněte. Vzniknou krásné strašidelné stíny. Další tipy na výtvory najdete zde v naší Kreativní dílně.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (32 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Monuli, 3. 2. 2019, 21.28

Radši slavíme dušičky

jitka46

jitka46, 19. 1. 2019, 22.47

Měli jsme dýni se svíčkou uvnitř a k tomu dýňovou polévku

Jarka mmm

Jarka mmm, 6. 11. 2018, 8.14

Nechápu,proč sem taháte tenhle komerční svátek,kterej tady nemá co dělat. Daleko lepší jsou české dusicky.

Katka

Katka, 6. 11. 2018, 9.44

Já neřeším ani dušičky, to je zase pokrytecky svátek.

Jarka mmm

Jarka mmm, 6. 11. 2018, 9.48

Já je taky neresim,ale když už by se něco mělo připomínat,tak raději to. U nás se to "řeší" ve smysl opecovani hrobu,stejně se to někdy musí udělat.

Katka

Katka, 6. 11. 2018, 10.12

Já jsem i proti hrobům 😉My s manželem ani žádné nechceme.

Jarka mmm

Jarka mmm, 6. 11. 2018, 11.07

Tak naše hroby rušit nechci,stejně na ně chodej i jiní příbuzní a pohrbivaj se tam.

Katka

Katka, 6. 11. 2018, 11.11

Zatím žádné cizí hroby nevlastním a snad ani nebudu.

Jarka mmm

Jarka mmm, 6. 11. 2018, 11.57

Takže až nebude mít kdo spravovat ty,kde máš předky,tak je zrusis? Nebo nejsou? Jen mě to zajímá technicky...My máme na třech místech. Zatím to spravujou rodiče,ale někdy to na nás spadne...A to vlastně nepocitam dva z manželovi strany.

Katka

Katka, 6. 11. 2018, 12.16

Případně zruším, určitě nebudu objíždet okres, rozvazet věnce a leštit náhrobky. Myslím, že to ani tolik nehrozí, 2 hroby jsou psané na strýce, takže předpokládám, že přejdou na jejich děti a ty další ani nevím kde jsou.

Zdeňka S., 4. 11. 2018, 17.29

My Helloween nijak neslavíme, děti měly i ve škole takový strašidelný rej ,ale učitelka jim vysvětlovala, že je to převzaty americký svátek...

jkubeso, 1. 11. 2018, 18.02

My spíš slavíme dušičky, Halloween ne.

Ketris

Ketris, 1. 11. 2018, 21.00

My taky tak

Eliška Kozlova, 1. 11. 2018, 12.56

U nás spíše prožíváme dusicky, podle me je to čas zklidnění a rozjímání, vycházky podzimní přírodou a klid. Myslím ze těch akcí a zábavy je pro děti až moc. Ale také tvorime, povídáme si co a jak ve škole a školce; víc vzpomínáme na prababicku a pradedu, vyrábíme svicinek na hřbitov a tak.

Gustawka, 1. 11. 2018, 12.55

doma vydlabáváme dýně

Lenička, 1. 11. 2018, 6.06

Dnes mají ve školce. Strašidelnou stezku v kostýmech a s vydlabané dýně.

Fifinka1, 31. 10. 2018, 22.27

U nas se neslavilo, dokud syn nezacal chodit do skolky a ja mu nedala do skolky kostym, protoze mi to ani nedoslo. hruza, chudacek brecel a bylo mu to lito. Takze od te doby mame masky v zaloze!

Makovicka8, 31. 10. 2018, 21.05

U nas obcas robima svetlonosa

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací