Cestování s dětmi

zobrazeno 467×

Vložil(a): NikolaJ, 8. 3. 2019 17.23

​Máte doma jedno či více dětí a nechcete se vzdát cestování? Lze vůbec cestovat i s malým dítětem v kočárku? Jak daleko a jaké jsou podmínky? Jak se dopravit na letní dovolenou a kdy ji zařídit?

Možná už máte za sebou pobyt na horách či jinou zimní dovolenou a už je čas na plánování té letní. Přesně tak, odborníci doporučují plánovat letní dovolenou již začátkem nového roku. Obzvlášť pokud plánujete cestování s dětmi, rozhodně nezahálejte. Vyrazit můžete kamkoliv po ČR, případně i na jiná místa v Evropě, k moři, případně za exotikou. Důkladně si prověřte cestovní kancelář a zvolte si typ pobytu vhodný pro rodiny s dětmi. S partnerem proberte, co od dovolené očekáváte, na jak dlouho chcete odjet apod. Projděte si fotky místa na internetu, zda je poblíž hřiště, bazén, kam vyrazit na výlet, jestli je v penzionu bezbariérový přístup, postýlka pro miminko, zkrátka vše, co budete potřebovat.

Když máte vybraný termín a místo, je třeba se rozhodnout nad způsobem dopravy. Na malou vzdálenost můžete vyjet autem, případně vlakem. I delší cesty je možné s dětmi absolvovat vlakem nebo autem, pokud je vaše dítě na tyto prostředky dobře adaptované. Zvolit ale můžete také letadlo, které má oproti autu a vlaku spoustu předností.

Cestování letadlem

Rodiny s dětmi mají obvykle přednost před ostatními cestujícími už při odbavení na letišti.

Je rozdíl, zda cestujete s dětmi do 2 let (označováno pojmem infant) nebo se staršími. Infant často cestuje zdarma či za nižší poplatek. Letecké společnosti nabízí různé tarify a služby, které se řídí věkem dítěte. V letadle si vyberte místo v první řadě, kde je více prostoru nebo u okénka, aby se dítě mohlo dívat, pokud se nebude bát. Ať už cestujete letadlem či jiným dopravním prostředkem, lepší je cestovat večer, dítě většinu cesty prospí.

V letadle si dokonce můžete nechat ohřát dětské jídlo, které je ale při odbavení nutné dát dítěti ochutnat. Přeprava dětského jídla se totiž řídí svými pravidly. Při rezervaci letenky je možné zarezervovat i speciální dětské menu.

Nezapomeňte dětem vzít oblíbenou hračku, usínána či dudlík. Každé dítě, i miminko, potřebuje vlastní občanský průkaz či pas.

Při cestování s dítětem do 2 let věku je možné jej mít na klíně nebo může sedět na vlastním sedadle. Některé společnosti omezují počet dětí, s kterými můžete cestovat. Je třeba si zjistit veškeré informace. Jakmile svítí nápis „Připoutejte se“, je třeba, aby dítě bylo s vámi připnuté bezpečnostním pásem či sedělo v autosedačce certifikované pro použití v letadle. Autosedačku lze půjčit přímo v letadle.

U tradičních leteckých společností je možné odbavit skládací kočárek jako samostatné zavazadlo pro děti mladší než dva roky. Jeho přeprava je navíc zdarma, nemusíte nic doplácet. „S kočárkem odcházíte až k samotnému vchodu do letadla, teprve tam vám bude odebrán a personál ho následně uloží do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla složen a vydán. U nízkonákladových přepravců to však nemusí být podmínkou, doporučujeme proto vše raději ověřit.“ vysvětluje Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.​

Děti od 2 do 12 let už mají vždy své sedadlo a platí za letenku. Zavazadel mohou už mít jako dospělý, vedle kterého sedí a i jídlo mají stejné. Některé společnosti však nabízejí i tzv. children meal, které je nutné objednat při rezervaci letenky. Někdy letušky dětem připraví zábavu a darují jim i menší dárky, ale není to pravidlem.

Cestování letadlem s dítětem se rozhodně nemusíte bát. Děti pobyt na palubě většinou snášejí lépe než dlouhé sezení v autě.

Autem nebo vlakem?

Výhoda auta je, že můžete zastavit kdykoliv je potřeba. Ani s jídlem není v případě cestování autem žádná potíž. Děti se mohou najíst kdykoliv během jízdy (pokud netrpí Kinetózou), a dopřát si mohou prakticky cokoliv mají rády. Při delší trase můžete využít pauzy na jídlo a protáhnout se. Pokud dítě trpí nevolností, nezapomeňte sáčky na zvracení. Výhodou cestování autem je, že můžete vyrazit v jakoukoliv denní nebo noční hodinu.

Ve vlaku je zase výhodou volnost pohybu, nevýhoda může být, pokud je vlak přeplněný. V některých vlacích také najdete speciální vozy pro rodiny s dětmi, vybavené dětským koutkem. Určitě je dobré, aby dítě už cestovalo vícekrát a nebyla to jeho první delší cesta.

Příprava na cestu

Cestování s dětmi se může zdát složité, ale pokud nepodceníte přípravu a vše zařídíte s předstihem a v klidu, bude to hračka. Na cestu i s sebou dětem připravte pohodlné oblečení, myslete na ochlazení i déšť, případně ochranu před sluncem. Neméně důležitá je lékárnička, dnes už zakoupíte i cestovní lékárničku, do které přidáte jen to, co považujete za důležité, například desinfekci, léky na alergii atd. S sebou přibalte svačinu a dostatek pití.

Čím delší cesta, tím více zábavy vymyslete. Vezměte s sebou třeba dětský časopis a pastelky, knihy, elektronickou tužku, do které můžete nahrát i hudbu, hry do auta, vkládací puzzle pro nejmenší apod.

 

A jak se letos vydáte na letní dovolenou vy? Autem, vlakem nebo letadlem?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 22. 5. 2019, 6.56

My zatím cestujeme po ČR a naprostá spokojenost, je toho tady tolik

jancaan, 28. 4. 2019, 18.23

Zatím jsem cestovala s dítětem pouze autem či vlakem. Letos možná seberu odvahu na letecké cestování.

Teryk92, 25. 3. 2019, 20.34

Určitě autem Uděláme si pauzu podle našich potřeb.

nellys, 20. 3. 2019, 10.27

Letadlo jsme ještě neprubli, cestujeme zatím jen po ČR nebo SR. Nejraději autem, ale i vlakem nebo busem to zvládáme

Kikinka30, 19. 3. 2019, 9.40

Auto je fajn,kdekoliv si zastavite a mate zazemi,ale i vlackem to jde na kratsi vzdalenosti jezdi i nizke

snany, 15. 3. 2019, 10.06

Podle mne je i rozdíl zda cestujete s jedním nebo více dětmi a jaké je věkové složení. Se staršími bych se i sama vydala defakto kamkoliv, s tou nejmladší už si vybírám trochu zázemí (přiznám se, že čím jsem starší tím mám raději trochu luxusu). Nejmladší s námi byla loni ve 3 měsících na dovolené, volili jsme hory max 2 hodiny jízdy. Letos bude dovolená v podobném duchu-hory pár km daleko, apartmán či chata. Tento způsob nám nejvíce vyhovuje.

dasza, 12. 3. 2019, 9.31

Jezdíme všude a vším..nebyl problém vlakem 13hodin se spoustou přestupu s Jolana.dve deckama.jezdime furt jsou zvykli

jitka46

jitka46, 11. 3. 2019, 22.15

Autem je to dle mého názoru nejpohodlnější.

Ketris

Ketris, 10. 3. 2019, 21.52

U nas bylo a je nejhorsi cestovat letadlem

jitka46

jitka46, 30. 3. 2019, 8.56

Letadlo jsme zatím nezkoušeli

jkubeso, 9. 3. 2019, 20.56

Delší trasy u nás moc nejdou, věčně s řevem, tak snad se to s věkem ustálí

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací