Tatínek či jiná blízká osoba u porodu

sledováno 1× zobrazeno 1005×

Vložil(a): k.o.r.i.n.e.k, 15. 4. 2016 21.48

Doprovod k porodu je téma, o kterém snad každá maminka přemýšlí už od začátku těhotenství. Za dob našich babiček byla taková věc nemyslitelná, teprve až v devadesátých letech se začala situace pomalu měnit. Můj tatínek mě mohl poprvé pochovat v náručí až po návratu z porodnice. Maminku nemohl navštívit, pouze ji viděl, když se vykláněla z okna nemocniční budovy. Dnes je naštěstí situace jiná. Tatínek, nebo jiná blízká osoba, mohou být u porodu přímo přítomni. Má to ale také svá úskalí.

Co od doprovodu očekávat?

Od partnera u porodu se očekává především podpora. Může rodičku masírovat, držet za ruku, nosit jí nápoje, atd. Musí se na tuto situaci cítit a hlavně to musí chtít. Nikdy by nemělo okolí budoucího tatínka nutit, aby k porodu šel. K tomuto rozhodnutí by měl dojít partner sám. Potom může být partnerce nápomocný. Pokud tam bude z donucení, může být spíše přítěží, například pokud se dělá partnerovi špatně z pohledu na krev. Lékaři pak často musejí pečovat nejen o rodičku, ale také o jejího partnera.

Samozřejmě lze dojít ke kompromisu, že partner bude u partnerky pouze v prvním době porodní, a když přijde druhá doba porodní, může čekat na chodbě a vrátit se až po narození miminka.

Někteří tatínci k porodu z různých důvodů nechtějí. Určitě by si neměl partner myslet, že je méněcenný jen proto, že k porodu nešel. Důležité také je, aby rodička partnera u porodu chtěla. Pokud je z nějakého důvodu rozhodnutá, že je to pro ni nemyslitelné, neměl by ji partner nutit. Nejste-li tedy o přítomnosti vašeho partnera u porodu přesvědčená, nenuťte se do toho. Oporou vám může být porodní asistentka, dula nebo třeba kamarádka, sestra a podobně... zkrátka někdo, komu věříte, kdo vás zná a ví, jaké máte názory například na epidural, přiložení miminka hned po porodu apod. Nemocnice většinou požadují, aby byla u porodu přítomna jako doprovod pouze jedna osoba.

Můj partner už od začátku u porodu být chtěl. Byl se mnou od začátku kontrakcí až do konce. Nosil mi čaj, držel mě za ruku, mohla jsem se o něj opřít, sledoval se mnou kontrakce a celkově mi moc pomohl. Jsem ráda, že jsem měla na porodním sále takovou podporu. Největší odměnou pro něj bylo to, že našeho syna viděl hned od narození.

Partner vidí a prožívá celý porod spolu s partnerkou, a tak se může stát, že si začne partnerky více vážit a má k ní úctu, jelikož ví, čím vším musela projít. Někteří lidé oponují, že to nemusí být dobré pro pozdější sexuální vztah partnerů, ale s tímto já zkušenost nemám. Určitě se přítomnost partnera u porodu nedoporučuje labilním, psychicky nestabilním jedincům. Pro ně může být pocit bezmoci, že nemohou partnerce pomoci, tak stresující, že se u nich může projevit psychická porucha.

Doprovod u porodu, ať už je to otec dítěte nebo někdo jiný, nemusí být nápomocný pouze fyzicky a psychicky partnerce, ale může také dohlížet na plnění porodního plánu, který si rodička sepsala. Aby se na svojí roli připravil, může projít s nastávající maminkou předporodním kurzem, které mívají všechny porodnice. Doprovod by ale neměl zasahovat v případě, že je ohrožen život dítěte či rodičky. Také by se neměl znepokojovat tím, že si ho rodička nebude všímat nebo nebude chtít, aby na ní mluvil. Rodička se musí soustředit hlavně na porod a komunikace jí může být nepříjemná.

Doprovod má stejně jako rodička právo se ptát personálu, co se děje a požadovat vysvětlení, když neví, proč personál zrovna tuto konkrétní věc dělá. Měl by být trpělivý, jelikož porod prostě někdy trvá dlouho. Po porodu může personál vyzvat otce k přestřižení pupeční šňůry a je pouze na něm, zda nabídky využije.

Lístky do první řady

Finanční stránka partnera u porodu se v jednotlivých porodnicích liší. Já jsem například rodila v nemocnici v Kadani a tam je doprovod úplně zdarma. Partner neplatil ani za zapůjčení ochranného oblečení, které musí mít doprovod vždy celou dobu na sobě.

Přesnou cenu za doprovod u porodu zjistíte na webových stránkách nebo přímo v konkrétním zařízení, kde se chystáte rodit. V Praze se vetšinou částka pohybuje kolem 1000 Kč, v Brně například zaplatíte  kolem 500 Kč.

Nezapomeňte na občerstvení

Co považuji za důležité zmínit je to, aby si partner přinesl hlavně pití a svačinu. Porod může trvat delší dobu a být celý den bez jídla není pro nastávajícího tatínka úplně ideální. Dále by si měl partner přinést čisté lehce omyvatelné přezůvky. Některé nemocnice je půjčují spolu s ochranným oděvem, ale většina ne. Bližší informace o tom, co vše byste měla mít s sebou u porodu nejen pro sebe, ale také pro partnera se dočete v článku Co si sbalit do porodnice?

Výjimky přítomnosti otce u porodu

V případě, že se dítě narodí císařským řezem, tak většinou doprovod není přímo u rodičky, ale zase se to podle nemocničního zařízení liší. Někdy proběhne císařský řez za zavřenými dveřmi a dítě je ukázáno a předáno doprovodu hned po porodu. Tatínek může požadovat přiložení miminka na svou hruď místo rodičky, aby byl s miminkem navázán ihned kontakt. 

V některých porodnicích doprovod sleduje císařský řez přes sklo a tak může vidět miminko hned při narození.

 

A co vy, maminky? Měly jste tatínka u porodu, nebo jinou osobu? Bylo pro vás důležité s sebou někoho mít a vnímala jste jej jako oporu, nebo jste naopak nikoho nesnesla a raději si porodem prošla sama?

Pokud byste se chtěly o něčem poradit s porodními asistentkami či dulami, můžete se na ně s důvěrou obrátit v našich Poradnách.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

pavlakosec, 31. 5. 2016, 10.03

Já měla u porodu i partnera ale taky maminku a je to nesrovnatelné. Ten chlap se tam cítí tak bezmocný ale zase mi moc pomohl svou fyzickou silou, když se mi ve vaně po porodu udělalo mdlo. Maminka tak byla super, je to hned jiné, když tam máte ženu, která ví jaké to je a umí se do vaší situace vcítit. Za mě určo maminka nebo zkušená kamarádka.

k.o.r.i.n.e.k, 24. 8. 2016, 22.02

Já si tedy třeba neumím maminku představit. Já byla za partnera ráda, i jak píšete kvůli síle. Hodně mi pomohl i fyzicky ...

Anna K., 15. 5. 2016, 17.52

Já tam manžela nechci ale znam zeny co to taky tak mely a nakonec byly rady a konec koncu je mi blbe odepirat otci aby videl prijit na svet svoje dite

k.o.r.i.n.e.k, 24. 8. 2016, 22.03

Tak je to na každém. Já si neumím představit, kdyby tam nebyl a svým způsobem mi usnadnil porod, jelikož si uvědomil něco co já ne

KackaPJ, 24. 4. 2016, 0.07

Neni pravda, ze v Praze za otce u porodu vetsinou 1000 korun. Porovnanim nam vyslo, ze to chteji jen na Bulovce (bohuzel ji mame blizko, ale jinak vse dobry). Podoli snizilo na 700, Apolinar chtel 500.

k.o.r.i.n.e.k, 24. 8. 2016, 22.04

To je dobře, že to snižují Za mě by se mělo platit jen za půjčení pláště atd ..

BonnieParker, 22. 4. 2016, 19.43

Já jsem neměla u porodu nikoho. Partner nechtěl a já jsem za to ve výsledku byla ráda. Nedokážu si představit, že by tam se mnou někdo byl. Asi bych ho stejně vyhnala. Chtěla jsem být se sebou a později se synem. Navsteva na pokoji mě ale potom moc potěšila.

Zuzka Čtvrtečková, 21. 4. 2016, 10.12

Přítel nebyl ani u jednoho z dětí, u obou byl vedle v místnosti, kam se nosí miminkana převážení a první kontrolu, takže hlídal tam Ani u jednoho porodu jsem ho nechtěla, nechtěla jsem tam nikoho. Když mě brali u prvního dítěte na sál, tak se na mě podíval tak, že to nikdy nezapomenu. Byli jsme domluveni, že když jeden z nás bude chtít aby zůstal, zůstane. Poslal jsem ho tedy pryč a ještě jsem ho ujišťovala, že to je takhle správně, že to bolí, ale musí, protože za pár minut bude po všem...

Jaaaaba, 20. 4. 2016, 15.11

Byla jsem moc ráda, že manžel byl u porodu se mnou. A to hlavně kvůli tomu, že člověk na to není úplně sám v tom nevstřícném nemocničním prostředí. Má ho kdo držet za ruku podat pití, podepřít záda. A protože nám dceru po porodu hodně rychle odnesli (i když byla v pořádku), tak jsem nemusela ty dvě hodiny v boxu čekat sama... Reálný přístup personálu a toho, jak to v porodnici chodí je opravdu jiný, než se píše a doporučuje v předporodních kurzech a knihách o těhotenství. Partner v tu chvíli představuje jakousi oporu v té mašinérii. Přijde mi trochu sprosté, že porodnice (asi hlavně ty pražské) vybírají po přítomnost blízké osoby u porodu vysoký poplatek, který rozhodně neodpovídá ceně jednorázových návleků na boty a pláště, tedy potřeb, na které má být určen. Před 2,5 lety jsme platili asi 600 Kč a tentokrát to bude 1500 Kč

KackaPJ, 24. 4. 2016, 0.08

Naprosty souhlas, je to obrovska podpora. Samozrejme zalezi na konkretnim "jedinci" - tedy obou jedincu

lazna, 20. 4. 2016, 9.00

Manžel byl u porodu u obou dětí. Byla jsem moc ráda. Při prvním stříhal pupeční šňůru a při druhém bohužel ne. Hrozně se na to těšil, ale primář jí přestřihl sám. Tak byl z toho sklamaný.

Katka, 20. 4. 2016, 13.02

U nás taky stříhal jen u prvního dítěte.

Katka, 19. 4. 2016, 18.08

Chtěla jsem u porodu manžela a on taky chtěl. Stříhal pupeční šňůru a hlídal, aby nedošlo k záměně dětí.

dáša, 19. 4. 2016, 15.01

Vzala jsem si manžela, jelikož to v té době byla jediná osoba, která byla na stejné vlně v tom jak jsem si porod představovala já. Pak taky samozřejmě z toho důvodu, že je to otec dítěte, tak tam chtěl být. No a taky proto, kdybych byla vyčerpaná a personál se mi snažil nanutit něco na čem jsme se nedohodli, tak muž byl ten asertivní. Naštěstí jsme vybrali vcelku dobrou porodnici, takže ani z jejich strany se nekonal žádný velký nátlak. Na porod mám pěkné vzpomínky a příště bych vzala opět manžela. Vzpomínám jak jsme den před tím vyšlápli do hor a druhý den mě stopoval doma kontrakce. Emotikona grin

Naši partneři

© 2013 - 2016 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight