Problémy při kojení a jak na ně

zobrazeno 1615×

Vložil(a): JanaH, 20. 7. 2015 16.46

Může se stát, že vaše kojení nebude probíhat úplně hladce. Nabízím několik rad při potížích. Můžete se obrátit i na odborníky z naší Laktační poradny nebo na laktační poradkyni z vašeho okolí.

Potíže s přisáváním miminka

Problém:

Miminko se snaží přisát, ale nejde mu to, nemůže pořádně chytit bradavku a sát.

Možné důvody:

Ploché nebo vpáčené bradavky maminky, krátká uzdička pod jazykem miminka.

Řešení:

Určitě dál zkoušejte kojit a dodržujte správnou techniku kojení (viz článek zde). Pokud máte ploché nebo vpáčené bradavky, je dobré už ve druhé půlce těhotenství používat formovače bradavek, aby se bradavky na kojení připravily. Existují i kojicí kloboučky, ale ty se příliš nedoporučují kvůli tomu, že kazí techniku kojení. Můžete také vyzkoušet při kojení jinou polohu, například fotbalovou nebo polohu tanečníka, jsou vhodnější pro snazší přisátí miminka. Krátkou uzdičku, pokud brání správnému přisátí, může lékař už v porodnici nastřihnout. Zákrok je rychlý a téměř bezbolestný.

 

Zpožděná laktace

Problém:

Ani po 3 dnech od porodu se nedostavilo klasické nalití prsou. Miminko se snaží sát, ale saje jen krátce a je pořád hladové.

Možné důvody:

Bývá to způsobeno obvykle tím, že miminko nepřišlo do dvou hodin od porodu do kontaktu s maminkou a nemělo možnost si hned vyzkoušet sací reflex.

Řešení:

Dál pravidelně přikládejte miminko k prsu, zkuste odsávat, stimulujete tak laktaci. Pokud potřebujete miminko dokrmit, nepoužívejte láhev, ale stříkačku nebo suplementátor (U nás jsou k dostání zatím pouze suplementátory od firmy Medela, můžete si je ale vyrobit i samy doma - návod (v angličtině) najdete zde). Pomocí stříkačky nakrmíte tak, že miminku dáte malíček do úst, aby se probudil sací reflex, stříkačku přidáte k malíčku a pomalu vstřikujete mléko do pusy miminku. Určitě v této době nepoužívejte dudlík. Na zvýšení tvorby mléka můžete zkusit i homeopatický lék Ricinus communis 5 CH a nezapomínejte hodně pít. U některých maminek se může laktace dostavit až 14 dní po porodu. Proto zkuste vydržet a neztrácejte naději.

 

Příliš dlouhé kojení

Problém:

Miminko je u prsu klidně i hodinu v kuse, ale když ho položíte, pláče.

Možné důvody:

Miminko nesaje, ale prso jen dudlá, může při pití usínat nebo pouze vyžaduje kontakt s maminkou.

Řešení:

Pokud se vám zdá, že miminko sálo jen krátce a už dlouho jen dudlá, zkuste mu nabídnout druhé prso nebo použijte techniku stlačování prsu. V případě, že miminko usíná, zkuste ho jemně budit. Zkontrolujte si také správnou techniku kojení.

 

Spavé miminko

Problém:

Miminko je spavé, při kojení usíná nebo se vám ho na kojení vůbec nedaří ani po několika hodinách vzbudit.

Možné důvody:

Tento problém je častější u nedonošených dětí nebo dětí s novorozeneckou žloutenkou. Také může být miminko jednoduše unavené po porodu stejně jako vy.

Řešení:

Pokud miminko při kojení usíná, můžete ho lehce lechtat za ouškem nebo kolem pusinky. Pokud to nepomůže, zkuste ho třeba rozbalit, vyměnit plenu, mluvit na něj, zpívat mu.

 

Bolestivé a popraskané bradavky

Problém:

Bolí vás bradavky při přisávání miminka, při kojení nebo i po něm, máte na nich trhlinky, které mohou i krvácet.

Možné důvody:

První dny po porodu vás bradavky mohou trochu bolet proto, že si jen potřebují na kojení zvyknout. Bolest ale raději nepodceňujte, většinou je totiž způsobena špatnou technikou přisávání a kojení.

Řešení:

Nabízejte miminku nejdřív prso, které nebolí (nebo bolí méně). Na konci kojení zasuňte do koutku pusy miminka malíček a bradavku opatrně vyndejte. Bolavé bradavky hodně větrejte a po kojení na nich nechte zaschnout pár kapek mateřského mléka. Mažte mastí Bepanthen nebo Purelan. Nechte si od laktační poradkyně zkontrolovat nebo poupravit techniku kojení. Pokud máte extrémně bolavé bradavky, můžete použít homeopatický lék Chamomilla vulgaris nebo Nitricum acidum.

 

Bradavky svědí a pálí

Problém:

Při kojení nebo i po něm vás bradavky pálí a svědí. Mohou být zarudlé nebo hladké a lesklé s bělavými flíčky.

Možné důvody:

Pravděpodobně se jedná o kandidózu.

Řešení:

Po kojení bradavky větrejte, snažte se o správné přisátí miminka (špatné přisátí potíže zhoršuje). Nemažte mastnými krémy (Bepanthen a podobně), ale roztokem Citrovitalu nebo genciánovou violetí. Můžete na bradavky použít i antimykotickou mast. Často si měňte vložky do podprsenky a dodržujte hygienu rukou. Pokud máte podezření na kandidózu, raději se nejdříve spojte s laktační poradkyní nebo svým lékařem, aby kandidózu potvrdili a doporučili vám vhodnou léčbu.

 

Ucpaný mlékovod

Problém:

Část prsu vám zatvrdla. Na pohmat je místo bolestivé, horké a červené.

Možné důvody:

Mlékovod se ucpe, protože se v něm vytvoří překážka ze zaschlého mléka.

Řešení:

Hned když se potíže objeví, dodržujte následující postup: nahřát prs - nakojit nebo odstříkat – zchladit. Nahřívat můžete ve sprše, ohřívacím polštářkem i přežehlenou plenou. Kojte tak, aby mělo miminko bradu tam, kde je bolavé a zatvrdlé místo. Pokud po kojení stále cítíte tvrdé místo v prsu, zkuste ještě zbylé mléko odstříkat. Mezi kojením si můžete dát studený obklad. Pro snadnější odtok mléka můžete použít i homeopatický lék Phytollaca decandra 9 CH. Nenoste příliš těsnou podprsenku. Pokud se potíže nezlepší ani do 24 hodin, navštivte svého gynekologa.

 

Zánět prsu, mastitida

Problém:

Příznaky jsou podobné jako u ucpaného mlékovodu. Také zatvrdne část prsu, místo je bolestivé, horké a červené. Další z příznaků jsou pak horečka, zimnice, malátnost a nevolnost. Nástup zánětu bývá velmi rychlý, mnohdy během několika hodin.

Možné důvody:

Důvodem je bakteriální infekce, která se přes drobné ranky na bradavce dostane do mléčné žlázy.

Řešení:

Stejně jako u zánětu mlékovodu řešte situaci hned a dodržujte postup: nahřát prs - nakojit nebo odstříkat – zchladit. Kojte tak, aby mělo miminko bradu tam, kde je bolavé a zatvrdlé místo. Mezi kojením si dávejte studené obklady. Vhodný je například měkký tvaroh zabalený v plence (můžete do něj zamíchat i kapku levandulového oleje) nebo vychlazený zelný list, který lehce naklepete paličkou na maso. Pomoci vám mohou i homeopatika Phytolacca decandra a Belladonna. Důležité je i dál kojit nebo alespoň mléko odstříkávat. Pokud se potíže nezlepší během 24 hodin, navštivte svého gynekologa. Bude pravděpodobně potřeba na zánět nasadit antibiotika. I tak ale pokračujte v kojení, nahřívejte, dávejte si studené zábaly i homeopatika.

 

Moje peripetie s kojením

Ani u mě nebyly začátky kojení bez potíží. Nejen, že byl první syn ze začátku hodně spavé miminko a nedařilo se mi ho budit na kojení, ale hlavně jsem si užila se záněty prsu. Bohužel jsem se zánětem skončila i 2x na chirurgii. Bylo to první miminko, a když se zánět objevil, netušila jsem, co dělat. A to je hlavní důvod, proč se zánět rozjel. U druhého syna jsem sice několikrát náběh na zánět měla, ale byla jsem víc v klidu a hlavně jsem už věděla, jak postupovat. Takže po nasazení zábalů, homeopatik a jednou i antibiotik to vždy dobře dopadlo.

Mějte proto na paměti, že když se nějaký problém s kojením objeví, nepodceňujte ho. Řešte problém ne zítra, ne pozítří, ale hned! Tím se vyhnete zbytečným potížím. Někdy stačí jen malá konzultace s laktační poradkyní nebo nahlédnutí do tohoto článku a je po problému. Kojení pak pro vás bude radost a ne trápení. A ještě jedna dobrá rada. I když vám kojení ze začátku nejde, jak si přejete, zbytečně se nestresujte a buďte trpělivá. Pro vás i pro miminko je kojení něco nového, co se musíte společně naučit. A hlavně, miminko jistě mnohem víc ocení spokojenou a klidnou maminku a občas dokrmení umělým mlékem, než vystresovanou maminku, která kojí 20x za den. 

 

Zdroje:

Velká kniha o matce a dítěti – Elizabeth Fenwicková, nakladatelství Perfekt

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Pojmy použité v článku:

 • Formovač bradavek

  Pomůcka, která se vkládá do podprsenky a připravuje ploché nebo vpáčené bradavky na kojení. Membrána formovače vytváří trvalý tlak na svaly dvorce prsu, čímž způsobují vzpřímení bradavky.

 • fotbalová poloha

  poloha pro kojení v sedě, která je vhodná pro ženy s velkým poprsím, s vpáčenými bradavkami i pro ženy po císařském řezu; miminko leží na předloktí maminky, která mu rukou podepírá ramínka a prsty hlavičku; tělo a nohy miminka jsou podél maminčina boku a směřují za její tělo; předloktí má maminka podložené kojícím (případně normálním) polštářem

 • kandidóza

  Kvasinkový zánět prsu.

 • kojicí klobouček

  Pomůcka, která usnadní miminku přisání k prsu pokud má maminka vpáčenou nebo plochou bradavku. Klobouček vypadá jako silikonová protéza bradavky.

 • laktace

  Tvorba a vylučování mléka z mléčné žlázy, kojení.

 • mastitida

  Zánět prsu.

 • poloha tanečníka

  Poloha pro kojení v sedě, která je vhodná pro nedonošená miminka nebo pro ta, která se špatně přisávají. Maminka drží miminko na svém předloktí před sebou a podpírá si prs na stejné straně.

 • sací reflex

  Reflex, který mají miminka v prvních měsících života. Stimulujeme ho tak, že se dotkneme horního patra v pusince miminka.

 • suplementátor

  laktační pomůcka k dokrmování kojených miminek přímo na prsu maminky; skládá se z nádobky na mléko a cévky

Diskuze k této stránce (8 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Jamu, 15. 11. 2016, 4.53

Ach,kdy to prejde...meho syna trapi boleni briska a pri kojeni me drancuje,ze se mi bolesti krouti i malicky u nohou.Pak se vyprdi,ale to uz mam vetsinou bradavky na dranc:( ach jo,kdy to prejde...

Minnie, 22. 2. 2016, 11.20

Nejhorší byly do krve rozedřené bradavky zánět prsu jsem měla dvakrát, ale naštěstí vždy podvhycen včas.

Zdenka, 23. 1. 2016, 20.36

Záněty taky znám a nic moc. Fajn vědět, co s tím.

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 23.56

Škoda, že v porodnici nás s kojením odbyli, jedna sestra mi dokonce řekla, že mám špatný tvar prsou a kojit nebudu. A tak jsem kojila do 14 měsíců

Jamu, 15. 11. 2016, 4.54

Ja v nemocnici 3x prosila,at mi zkontroluji techniku,pak se jedna sestra uracila,koukla,hm dobry a sla...tomu rikam podpora.

louskacek2, 2. 10. 2015, 15.27

Hezky clanek kojime týden azatim vse v poradku tak snad to tak i zustane.

Jamu, 15. 11. 2016, 4.55

To je skvele,jen tak dal:)

mckvak, 22. 7. 2015, 9.09

Super clanek - nam se kojeni nepodarilo, takze mala je na UM ale nijak ji to nevadi.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight