Nástřih hráze při porodu

sledováno 1× zobrazeno 654×

Vložil(a): Inge, 5. 5. 2016 20.28

Nástřih hráze neboli epiziotomie patří v ČR k opravdu velice často prováděným zákrokům u porodu. Jedná se o chirurgický zásah do těla ženy během porodu a rozhodně by neměl být opomíjen či přehlížen. Tento zákrok je pro mnoho žen oprávněně velkým strašákem, ale lze mu účinně předejít již přípravou v těhotenství, či odmítnutím epizotomie v porodním plánu.

Proč se nástřih hráze při porodu provádí?

Nejčastěji je to ze dvou důvodů. Tím prvním je strach lékařů o život dítěte. Stává se to v případech, kdy druhá doba porodní (samotné vypuzení dítěte) trvá příliš dlouho a novorozenec je nějakým způsobem ohrožen na životě. Nástřih se tak provede, aby se porod a příchod miminka na svět urychlil.

Tím druhým, a také častějším důvodem, je strach o případná poranění rodičky, která by v důsledku nenastřižení mohla vzniknout. V krajních případech může dojít nejen k poškození hráze, ale i konečníku, či střev. Otázkou zůstává, zda by poranění nebyla stejného, nebo dokonce menšího rozsahu, pokud by se nástřih neprovedl.

Bohužel, epizotomie bývá prováděna jako prevence těchto problémů, ne jako jejich řešení. Tím pádem ji spousta žen podstoupí téměř zbytečně a tento zákrok jim může změnit pohled na celý porod, porodnici i její personál.

Epizotomie v ČR a ve světě

Dle stanoviska Světová zdravotnické organizace (WHO), by neměla míra tohoto zákroku u vaginálního porodu přesáhnout 10%. V České Republice je to ale stále přes 40%, tzn., že je provedena téměř u každého druhého porodu, zatímco například ve Velké Británii je to pouze 8%. I na základě tohoto srovnání si můžeme vytvořit názor na to, zda je epizotomie opravdu nutná. Většina porodníků u nás se bohužel k provedení epizotomie stále přiklání a nastřižení berou jako nezbytnou součást každého porodu.

Mohu nastřižení odmítnout?

Již v těhotenství by nastávající maminka měla přemýšlet o tom, jak si vlastně porod představuje. Nastřižení hráze podstoupit nemusí, a pokud toto přání uvede v porodním plánu, mělo by být respektováno. Ne každá porodnice však k těmto plánům přihlíží, a tak, pokud je to vůbec možné, měla by si každá žena zvolit takové místo pro svůj porod, kde budou její přání akceptována. Komunikujte s personálem porodnice, i když žádný plán mít sepsán nebudete.

Rozdíly ve statistikách porodnic vzhledem k provádění nástřihu mohou být až děsivé, jelikož v některých zdravotnických zařízeních míra provádění zákroku přesahuje i šokujících 80%.

Porod by neměl být traumatizujícím zážitkem, na který žena bude chtít co nejdříve zapomenout. Naopak, porod může být krásný a je to velmi intenzívní a jedinečný prožitek pro každou maminku. Epizotomie rozhodně k příjemným vzpomínkám na porod nepatří a proto by ženy měly mít co největší kontrolu nad svým porodem a měly by vědět, že existují i jiné možnosti, než ty, které jim zdravotnický personál nabízí.

Prevence nastřižení

Prevencí epizotomie mohou být masáže hráze, nebo nafukovací balonky, které výrazně snižují riziko provedení tohoto zákroku. Některé masážní oleje i nafukovací balonky už máme v rubrice Hodnocení produktů.

Masáže i trénování vypuzení miminka pomocí speciálního nafukovacího balonku může trénovat každá žena sama v pohodlí domova. Jsou často doporučovanou pomůckou porodními asistentkami na předporodních kurzech. Díky tomu se dá podstatně snížit riziko provedení nástřihu, nebo i významně zkrátit 2. doba porodní. Mamince může nácvik pomoci překonat stres, strach z porodu a posílit svalstvo pánevního dna.

Bolí nastřižení hráze?

Pokud je ovšem nastřižení nevyhnutelné a musí být provedeno, napadá určitě každého otázka, zda to bolí a za jak dlouho se rána zahojí. Zde se názory maminek budou různit, už vzhledem k tomu, že každý má práh bolesti na jiné úrovni. Záleží také na tom, jak porodník nástřih provede a v jakou chvíli ho provede. Během kontrakce žena většinou ucítí jen malé štípnutí.

Pro někoho může být mnohem bolestivější šití po nástřihu, případně pak jeho hojení, které může trvat opravdu dlouho a problémy s ním spojené mohou ženu trápit i celý život. Do porodnice si rozhodně nezapomeňte přibalit nafukovací kruh. Dojde-li k nastřižení hráze, budu se vám kruh při sezení hodit.

A co vy, maminky, jaká je vaše zkušnost s nástřihem hráze? Proběhl váš porod s nástřihem nebo ne? A pokud jste nástřih odmítla, bylo vaše přání respektováno? Poděle se s námi a ostatními maminkami o své zkušenosti.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (34 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Aliisha

Aliisha, 4. 12. 2016, 22.01

Já měla nástřih a ze začátku to bylo šílené, ale po šestinedělí se vše zahojilo a nyní už je to úplně v pohodě.

Rulficka48

Rulficka48, 27. 10. 2016, 22.48

Doufám, že se tomu vyhnu..

Jamu, 26. 10. 2016, 5.07

Nastrih jsem nechtela a presto jsem nastrihnuta az k pr... Cvicila jsem s balonkem ale syn nebyl spravne rotovany,takze me nastrihli a za porodu mu otaceli hlavu..mno masakr;(

Kama, 15. 6. 2016, 20.04

Tak mě u prvního porodu nastřihli,cítila jsem jen takové malé štípnutí,ale šití a hojení bylo horší.U šití jsem občas cítila píchnutí,až jsem ucukla,sice jsem nemohla pořádně ani sedět,a během hojení mi to začalo i hnisat,ale tak strašné to nebylo.U druhého porodu,jelikož jsem syna porodila v autě sama,mě nenastřihli,ani jsem se moc nenatrhla,jen na jeden steh,a to jsem necítila vůbec.Ale kdoví,možná,kdybych podruhé rodila v porodnici,tak by mě preventivně nastřihli.

Pávinka, 10. 6. 2016, 13.18

mě nastřihli pozdě takže jsme byla potrhaná i nastřižená, šili me 45min a půl roku jsem se nemohla bez bolesti ani odskočit na malou, snad to u druhého miminka bude lepší, ale stehy cítím i po roce a půl nevím, jestli to je normální

Jamu, 26. 10. 2016, 5.08

Ja jsem po porodu sice 2 mesice,ale boli to porad jak cert:(

Pávinka, 26. 10. 2016, 11.23

no nyní jsem po druhém porodu dva týdny a jsem zase šitá jak slávistická vlajka po dvou týdnech nemůžu ani pořádně stát natož sedět

Jamu, 27. 10. 2016, 5.07

Lituji vas,mam tu bolest jeste v pameti

silvousek, 7. 6. 2016, 8.00

nástřihu jsem se šíleně bála, pak jsem byla ale ráda. cítila jsem jen možná malilinkté štípnutíčko. šití bylo také fajn, jelikož mi to zástupce primáře před šitím umrtvil, tak jsem nic necítila. Sedět jsem mohla ještě ten den i bez kruhu a nebolelo to. takže Ivančice nejlepší, co jsem si mohla zvolit. navíc šití jsem pak skoro ani nevnímala.. měla jsem svůj prťavoučkej uzlíček :*

Jamu, 26. 10. 2016, 5.10

Ja si siti uzila,malyho mi hned vzali i presto,ze jsem ho chtěla hned prilozit na bricho:(

Zuzka Čtvrtečková, 5. 6. 2016, 20.10

Já myslím, že se nástřih zbytečně moc řeší. Spousta maminek se ho bojí a ještě ani nevědí, o co jde. U prvního syna jsem stříhaná nebyla, u druhého ano - druhý syn byl hodně veliký, měl velikou hlavu a šel s rukou u hlavy U obou jsem seděla po pár hodinách, u nástřihu dokonce už po dvou a žádný kruh jsem neměla. Rodila mě stejná sestra a u obou dětí jsem měla přímo na sále požadavek - nestříhat, pokud nebude nutné. Samotný nástřih jsem vůbec necítila, dokonce jsem se pak ptala, jestli jsem byla stříhaná. Šití ne že by bolelo, ale bylo strašně nepříjemné. Nešili mi jen ránu po nástřihu, ale byla jsem hodně potrhaná.Rány se zahojily hodně rychle, do 4 týdnů

vequi, 3. 6. 2016, 8.01

Nástřih jsem téměř necítila,... bylo to strašně rychlé a v tu chvíli byly aktuální jiné bolesti. Spíš jsem to ani nevnímala, pamatuji si, že jsem cítila malé štípání, nastřihávali mě víckrát, ale nebylo to tak hrozné. I následné šití bylo v pohodě, cítila jsem takové tahání, ale měla jsem u sebe malou a manžela, myšlenky byly jinde . Horší bylo to hojení potom, trvalo to i několik týdnů.

BonnieParker, 3. 6. 2016, 7.53

Měla jsem vyvolávaný porod a prý byl nástřih nevyhnutelný. Nejsem zdravotník, takže nedokážu říct, jestli tomu tak opravdu bylo, ale jizva mě občas bolí i teď (5 měsíců po porodu). Doufám, že příští porod bude moct probíhat přirozeně. No, udělám pro to, co budu moct a jsem rozhodnutá rodit v jiné porodnici.

pavlakosec, 31. 5. 2016, 10.06

Taky jsem to chtěla zkusit bez nástřihu ale po poradě s porodní asistentkou jsme do toho raději šli. Ono rodit napoprve 4kg není sranda. Raději šít rovný střih než kdyby to škaredě popraskalo. Já osobně nesnáším jehly, takže jsem si připlatila za inhalační analgézii a bylo to v pohodě. Sice měl pan doktor šicí kroužek ale zvládla jsem to.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight