Naléhání na břicho. Škodlivé, zakázané, ale stále užívané!

zobrazeno 1853×

Vložil(a): Adrianita, 3. 7. 2019 19.27

Při porodu lékaři používají různé techniky pro usnadnění či urychlení porodu. Jednou z nich je naléhání na břicho. Silný tlak na břicho pro vypuzení miminka je označován pojmem Kristellerova exprese. O jakou techniku se jedná a co může způsobit?

Již ve starověkých porodnických knihách byste našli techniku tlačení na dělohu ženy během porodu. Přesto i v dávných dobách zde bylo uvedeno, že tato technika musí být provedena ve vážných případech, kdy je matka či dítě ohrožené na životě. Jednalo se tedy až o poslední možnost. Přesto se tato technika ve 20. století dostala do nemocnic. Protože ženy začaly rodit převážně na zádech, nohy od sebe zafixované ve třmenech.

Takové technice naléhání na břicho se říká Kristellerova exprese. Je náhradou nebo zesílením slabého a nedostačujícího břišního lisu a děložních kontrakcí matky ve II. době porodní, kdy se tlakem na břišní fundus napomáhá vytlačení plodu z porodních cest.

V roce 1952 byla tato technika zakázána (to znamená, že je non lege artis), avšak Českou gynekologickou společností je akceptován jemný tlak oběma dlaněmi na fundus. Hranice mezi Kristellerovou expresí a jemným tlakem je ale velmi tenká a jedná se o subjektivní pocit jedince, který tuto techniku provádí. Protože ale s sebou takový zákrok nese mnohá rizika, rozhodně se mu braňte.

I před provedením jemného tlaku na fundus by měli porodníci shodnotit všechna rizika, měl by být prováděn pouze ve vážných případech, a vždy se souhlasem matky! 

Nikdy by tato technika neměla být provedena k urychlení vypuzovací fáze porodu! Mnohdy je ale realita v českých porodnicích zcela jinde.

Provedení exprese

Exprese se provádí během kontrakce, kdy porodník tlačí oběma rukama směrem do pánve. Po nástupu další kontrakce v tlaku na fundus pokračuje. Počet expresí by neměl přesáhnout 5. Následkem tohoto tlaku probíhá druhá doba porodní rychleji. Nedochází však k postupnému otevírání hráze. Většinou je proto nutné provedení nástřihu hráze a často vznikají trhliny pochvy a hráze.

Někdy je Kristellerova exprese prováděna nesprávně silným tlakem předloktím na břicho rodičky.  Při takovém zásahu se rozhodně braňte!

Jemný tlak na břicho nesmí být proveden při dystokii ramének, nepoměru mezi pánevním vchodem a naléhajcí částí, nepřítomnosti děložních kontrakcí, u rodičky s dělohou s jizvou (např. po předchozím císařském řezu), nebo jiné než polohy podélné hlavičkou, atd.

Braňte se Kristellerově expresi!

Jak může každý z nás přispět k neprovádění Kristellerovy exprese v našich porodnicích? Důležitá je informovanost. Nejen samotných rodiček, ale i jejich blízkých, doprovodu u porodu, v neposlední řadě však i u personálu porodnic. Před porodem upozorněte porodníka a porodní asistentku, že víte o rizicích této techniky a nepřejete si, aby vám byla provedena, nebo si tuto poznámku dejte do Porodního přání.

Možné následky Kristellerovy exprese

U rodičky hrozí ruptura dělohy, zlomeniny žeber, hemotorax, poranění pochvy a hráze, prolaps dělohy, cystokéla, močová inkontinence, oční vady způsobené zvýšeným nitrolebním tlakem, pocit neschopnosti porodit své dítě, postraumatická stresová porucha a další.

U dítěte hrozí riziko poranění až obrny brachiálního plexu, zlomeniny klíčních kostí, pažní kosti, mikroblokády krčních obratlů, Kiss syndrom, krvácení do mozku, oční poruchy, poruchy sání, poporodní úzkost, mentální poruchy apod.

Dá se expresi předejít?

Zvažte porod ve vzpřímené poloze (vypuzovací fáze může být snazší a rychlejší) - nemožnost vytlačit dítě je nejčastější v důsledku naprosto nevhodné polohy v leže či polosedu, kdy se tzv. tlačí proti gravitaci. Vyhýbejte se epidurální anestezii (často zpomaluje či zastavuje děložní stahy) a jiným nepřirozeným zásahům do porodu.

Další tipy pro snadnější vypuzovací fázi:

 • Tlačte až ve fázi, kdy se dostaví vypuzovací reflex, nikoliv řízeně dle pokynů personálu
 • Při vypuzování dítěte využívejte různé pozice pro sestup dítěte porodními cestami
 • Důležitá je trpělivost. U porodu je rozhodujícím měřítkem čas, nikoliv informace o “otevřenosti” ženy - ať už v centimetrech či větou “ještě jste málo otevřená”
 • Mějte vždy v podvědomí fakt, že i se stahy dělohy je možno pracovat - její přirozené zpomalení či dokonce útlum v průběhu porodu je v pořádku
 • U žen je vhodné povzbuzovat intuitivní chování

V neposlední řadě nezapomínejte, že každá žena po celá staletí má dar porodit své dítě sama, bez jakýchkoliv vypuzovacích, nebo dokonce násilných technik.

 

Setkaly jste se při porodu s větším či menším tlakem na břicho? Informoval vás personál předem a zeptal se vás na souhlas? Znáte někoho, kdo se setkal s negativními důsledky po provedení této techniky?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Pojmy použité v článku:

 • cystokéla

  sestup baze močového měchýře vyklenujícího se do pochvy

 • dystokie ramének

  stav, kdy není možno porodit ramínka plynulým tahem po porodu hlavičky, ale je nutné použití specifické manévry na uvolnění ramínek

 • fundus

  děložní dno

 • hemotorax

  přítomnost krve v pohrudniční dutině

 • inkontinence

  stav, kdy dochází k nechtěnému samovolnému úniku moči, který je pro pacienta či ošetřující sociálním nebo hygienickým problémem, a který je objektivně prokazatelný

 • kiss syndrom

  syndrom blokády krční páteře a skloubení týlní kosti a prvního krčního obratle

 • obrna brachiálního plexu

  nejčastějším poškození periferních nervů u novorozence

 • prolaps dělohy

  pokles dělohy; stav, kdy děloha sestupuje níže do pochvy a v těžší formě vyhřezává z pochvy ven

 • ruptura

  trhlina

Diskuze k této stránce (16 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Leňulka, 15. 7. 2019, 17.46

S tím jsem se naštěstí nesetkala, nikdo mi na břicho netlačil, nebylo třeba

Ketris

Ketris, 13. 7. 2019, 12.11

Men nekdo tlacit na bricho, tak ho normalne zazaluju..

Zdeňka S., 12. 7. 2019, 14.16

Mi taky takhle pomáhali, tehdy jsem to ani nevnímala jestli je to povolené nebo ne, byla jsem ráda že jsou venku.

Eliška Kozlova, 12. 7. 2019, 3.59

Ja byla na dnu otevřených dveří na prohlídce porodnice, která byla před mým termínem a tam popsali co dělají pro porodu a co ne, takže jsem porodní plán ani nevozila, protoze tohle už nedělají. I když tenkrát u prvorozeneho mi tak pomáhali, ale to byla zkušená PA s mnoholetou praxi od nezkušené PA bych se ani tenkrát nenechala

Janna, 10. 7. 2019, 22.10

Zazila jsem to a byla jsem za tuto techniku moc vdecna. Hodne mne to pomohlo, diky tomu jsem syna porodila prirozene, jinak bych sla na akutniho cisare. Pro me kepsi nez cisar ci zvon nebo kleste. Rizika jsou vsude. A delalo se to driv a dela se to dnes. I kdyz jsem byla vsude roztrhnuta, stalo to za to a sla bych do toho znovu.

patricia077, 12. 7. 2019, 15.02

Tak u mne použili jak tuhle techniku tak zvon a kleště obě děti měly obr hematomy na hlavě homeo to dávaly dokupy dlouho u syna až vlasy když mu to zarostlo

Katka

Katka, 10. 7. 2019, 17.58

Setkala jsem se přímo se silným tlakem předloktí. Divím se, že nic neprasklo, tlak to byl hrozný. Bohužel tehdy jsem si myslela, že mi pomáhají....Doktorka byla mladá, takže měla zřejmě 50 let stará skripta 😣

dasza, 10. 7. 2019, 16.11

Skákali mě po břiše jen chvíli..aby vylezli tlustosi..

patricia077, 10. 7. 2019, 8.33

S menším bohužel ne ale s obřím tři sestry na mne skočily i doktor jako než by mi udělali po 12 hodinách císaře ke kterému jsem měla několik zdravotnich indikací a dokonce doporučeni od gynekologa včetně již hotového předoperačního vyšetření tak tohle málem zabili mne i dceru a reakce byla buďte ráda že dcera nemá zlomenou klíční kost super měla obr hematom na hlavně poraněné kyčle já se dávala dokupy za pomoci homeo měsíce jako radši nevzpomínat! Podruhé jsem zvolila jinou porodnici a tam zas ...no je to na příběh možná knížku 😂ale já psát neumím takže nic 😀 každopádně vše je moc hezky popsané v knížce znovuzrozená i tato metoda.

Adrianita, 10. 7. 2019, 11.54

Hrozný! Hlavně, že jste obě v pořádku. ❤️

patricia077, 10. 7. 2019, 12.03

Tak kyčle řešíme ještě teď ale to by možná bylo stejně i když jsem si o tom porodu pak hodně načetla a jak se říká neznalost neomlouvá bylo tam spoustu chyb které mi nezávislý lékař potvrdil ale nechtěl mi to dát písemně, bohužel se dějí horší věci viz případ chlapečka a jeho mandlí..ale každá rodička by tohle měla znát, dobře že jsi to sem dala!

jkubeso, 9. 7. 2019, 21.22

Chlap měl za úkol hlídat, aby mi nikdo na břicho ani nesahl. Naštěstí jsem melavskvely personal, vše nechali na mě, max říkali při další kontrakci tlačte, dychejte...

Lenička, 9. 7. 2019, 18.14

Velmi poučný a užitecný članek. Hodně rodiček o tom nemá tušeni.

patricia077, 10. 7. 2019, 8.35

Ano také jsem bohužel neměla a netušila jsem že v porodnici která má super hodnocení budou používat tohle jako sto let za opicemi!

Adrianita, 10. 7. 2019, 11.56

Hodně rodiček stále zcela důvěřuje porodnici, proto je důležitá osvěta, nejen v této věci..

patricia077, 10. 7. 2019, 12.04

Já jsem taky důvěřovala! I dle hodnocení a spokojenosti ostatních ale každá jsme jiná máme jiný porod atd a je dobré tohle znát! Máš naprostou pravdu!

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací