Když se kojit nedaří aneb umělá mléka

zobrazeno 1802×

Vložil(a): Jana N., 3. 11. 2014 15.27

Všichni víme, že mateřské mléko je pro miminko to nejlepší. Jenže co když se kojení nedaří? Pokud kojení z nějakého důvodu není možné, všechny pokusy selhaly nebo prostě kojit nechcete, jedinou možností pro vaše miminko je umělé mléko. Jak vybrat pro vašeho drobečka to správné a co vše budete ke krmení potřebovat?

Zkusila jste úplně všechno, úspěch nikde a do vaší duše se vkrádá splín. Za každým rohem vidíte vyčítavé pohledy, že jen krkavčí matka nedá svému zlatíčku to nejcennější. Ještě než se vydáte koupit do lékárny nebo drogerie náhradní mléko, zkuste kontaktovat laktační poradkyni. Někdy stačí jen podpora a porozumění, aby se laktace rozběhla třeba jen částečně.

A když to skutečně nejde, podívejte se na to jinak. Pro miminko je ze všeho nejdůležitější spokojená a fungující máma. I na umělé výživě se dá růst a zdravě se vyvíjet. Velká část naší generace je toho důkazem.

Jaké mléko vybrat?

Je na vás, jakou značku mléka si zvolíte, nabídka je široká. Pediatr vám obvykle nabídne výživu od výrobce, s nímž nějakým způsobem spolupracuje. Pokud vašemu dítěti chutná, je to fajn, ale jestliže mu nechutná, neváhejte a vyzkoušejte jiného výrobce. Nenuťte dítěti konkrétní mléko jen proto, že vám ho doporučil odborník.

Ačkoliv najdete ve většině mlék zhruba totéž, tedy bílkoviny, tuky, laktózy, vitamíny a minerály, můžou se lišit obsahem vlákniny, nukleotidů a mastných kyselin. Tyto rozdíly nijak významně neovlivňují vývoj a růst vašeho miminka. Jde spíš o to, co mu chutná.

Výrobci umělých mlék se snaží mateřské mléko co nejvěrněji kopírovat. Výchozími surovinami jsou kravské mléko, sója i mléko kozí. Umělá mléka nejsou chemicky konzervována, nedochází k tepelnému znehodnocení a ani nehrozí, že by byla nějak kontaminována.

Základní druhy umělých mlék

Největší výhodou mateřského mléka je, že se svým složením průběžně přizpůsobuje růstu a vývoji dítěte. Umělá výživa se o to také snaží, proto se vyrábí v několika stupních podle věku malého strávníka.

Počáteční mléka

Nemůže-li být vaše dítě od narození kojeno, pořiďte stupeň 1, jsou to mléka do čtyř nebo šesti měsíců. Hladovci ocení počáteční mléko s označením forte, extra nebo good night, obohacené o bílkovinu kasein, která se tráví delší dobu.

Pokračovací mléka

Bývají označována číslovkou 2 a nejsou vhodná jako jediná výživa. To znamená, že se mají podávat od chvíle, kdy začnete s prvním příkrmem. Určitě toto mléko nenabízejte dítěti mladšímu čtyř měsíců, kterému by příliš zatížilo organismus.

Batolecí mléka

Mléko s označením 3 - Junior můžete použít od prvních narozenin. Junior je bohatší na vitamíny, železo, stopové prvky, probiotika i prebiotika. Dítěti vydrží až do tří let věku. Často si můžete vybrat z několika příchutí.

Pro nedonošence a děti s nízkou porodní váhou

Takové miminko nemá ještě dovyvinutý trávicí systém. Odborníci doporučují podávat mu toto speciální mléko, dokud nedosáhne váhy 2,5 až 4 kilogramy.

Antirefluxní mléka

Pokud vaše miminko trpí silnými kolikami, hodně blinká, nebo má dokonce tzv. jícnový reflux, zkuste toto mléko. Je zahuštěné rýžovým nebo bramborovým škrobem či vlákninou ze svatojánského chleba a dítě ho snadněji udrží v žaludku. Poznáte jej podle označení AR.

Mléko se sníženým obsahem laktózy

Pokud vaše dítě neprospívá, nadýmá se a trpí průjmy, navštivte pediatra, který možná zjistí alergii na laktózu. Pak budete potřebovat speciální mléko, které jí obsahuje jen minimum.

Hypoantigenní a hypoalergenní mléka

Mléka s trochu odlišným složením jsou určena miminkům s potravinovou alergií či s možným vysokým rizikem vzniku a rozvoje alergií. Balení je označeno písmeny HA a číslicí, která odkazuje na věk dítěte.

Sójová mléka

Neobsahují laktózu ani sacharózu, a proto z nich bude mít radost rodič dítěte, které má problémy se vstřebáváním v trávicím ústrojí. O použití sójového mléka pro děti, které mají alergii na mléko kravské, se poraďte s lékařem. Ne vždy je to správná volba.

Kdy podávat obyčejné kravské, ovčí, kozí a jiné mléko?

Kravské mléko, ani to pasterizované z obchodu a ani to s prodlouženou trvanlivostí, nepodávejte svému dítěti po celý první rok života. Upravené kravské mléko s obsahem tuku 2 až 3% můžete nabídnout ročnímu potomkovi včetně dalších mléčných výrobků. Mléka s označením light v obchodech přehlížejte, pro děti nejsou vhodná. Pokud má vaše dítě alergii na kravské mléko, kozí ani ovčí ho nezachrání, neboť je vysoká pravděpodobnost, že mu budou rovněž vadit. Opět platí, poraďte se s lékařem.

Krmení z láhve

Na rozdíl od kojených dětí, kterým příroda příjem energie vhodně reguluje, dostávají děti krmené z láhve stále stejnou hodnotu, kterou postupně navyšujete. Děti krmené z láhve častěji tloustnou a dle studií jim hrozí obezita i v dospělosti. Může být i častější kolika a zácpa. Uměle krmená děťátka bývají déle sytá, protože se náhražka pomaleji rozkládá, a tak se nedivte, že nepapají tak často jako kojená miminka.

Výhodou umělé výživy je skutečnost, že dítě může nakrmit kdokoliv jiný než maminka.

Láhve a savičky

Každá lahvička má svoje. Plastové jsou nerozbitné, lehké, levnější, ale také se časem zašpiní a čištění není nic moc. Skleněné jsou odolnější, nevadí jim vyšší teploty a nezabarví se. Taky jsou ale o něco dražší a mohou se rozbít. Ze saviček mají miminka raději přírodní gumu než silikon. Kromě tvaru saviček si všímejte otvorů. Mléko má jinou hustotu než čaj nebo voda. Savička s nejmenší dírkou a tedy nejpomalejším průtokem je určena novorozencům. Od půl roku si už dítě s rychlým průtokem většinou poradí.

Krmení by se mělo nést v duchu pohody a klidu, i když nekojíte. Na jedné ruce držte miminko a druhou vyvolejte sací reflex hlazením po tvářičce. Pak už jen přiložte láhev. Časem vychytáte velikost dudlíku. Důležité je odříhnutí, to kvůli vzduchu, který může miminko spolykat, pak ho tlačí v bříšku. Během prvních měsíců všechny části lahvičky denně vyvařujte, později už to stačí párkrát za týden. Vždy mějte doma dostatečnou zásobu mléka.

Jestliže kojíte a zároveň používáte i umělou výživu, nedávejte ji miminku v láhvi, ale třeba lžičkou nebo prstem. Dítě tak neztratí sací reflex důležitý pro kojení.

Mléko by mělo téct pomalu, aby krmení trvalo zhruba patnáct až dvacet minut.

Co potřebujete ke krmení?

 • 4-5 kojeneckých lahviček různých objemů,
 • 6-8 saviček,
 • odměrka/dávkovač – bývá součástí balení,
 • kartáč na láhve,
 • potřeby pro sterilizaci (sterilizátor či obyčejný větší hrnec na převaření láhví),
 • ​nerezová termoska a plastová krabička na dávku umělého mléka při cestování či nočním krmení.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Pojmy použité v článku:

 • bílkovina kasein

  hlavní bílkovina obsažené v mléce, kde tvoří asi 80% všech mléčných bílkovin; řada mléčných výrobků je založena na srážení kaseinu

 • jícnový reflex

  zpětný tok žaludečního obsahu ze žaludku do jícnu

 • laktóza

  mléčný cukr, který se tvoří v mléce; vyskytuje se v mateřském mléce savců; intolerance laktózy je často zaměňována s alergií na mléko; zatímco intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu laktáza, který mléčný cukr rozkládá, u alergie na mléko se jedná o imunitní odezvu organismu na mléčné bílkoviny; vrozená intolerance se zpravidla projeví u dětí již při kojení

 • mastné kyseliny

  jsou jedním ze základních energetických substrátů; ukládají se především v játrech; slouží jako zdroj energie

 • nukleotidy

  stavební kameny nukleových kyselin a kofaktorů, které v buňce přenášení energii; důležité v období růstu, stárnutí, regenerace a na posílení imunity

 • pediatr

  lékař, který pečuje o zdraví kojenců, dětí a mladistvých do 18 let

 • probiotika

  živý organismus přidávaný do potravin či krmiv, který má příznivě ovlivnit zdraví konzumenta zlepšením rovnováhy jeho střevní mikroflóry

 • sacharóza

  v běžné řeči označována jako cukr; skládá se z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy; používá se jako sladidlo

 • sterilizátor

  plastová nádoba, která se používá na hygienické vyčištění lahviček, saviček a dudlíků pro miminko; rozlišujeme sterilizátory parní elektrické nebo do mikrovlnné trouby; horká pára dokonale zničí během chvilky všechny bakterie

Diskuze k této stránce (6 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 11.05

já znám zase rady od odborníka, že mléko (jeden druh) mám zkoušet minimálně týden, že dítěti nové věci většinou hned nešmakují a že častým střídáním bych mu udělala akorát zmatek v bříšku. To je info z poradny od nutrilonu myslím

Eliška Kozlova, 23. 7. 2016, 21.52

Také jsem se mi začalo ztrácet mléko, začalo to moucnivkou, malá se špatně prisavala, tak jsem si koupila nástavec, malé se bradavka lépe uchopila, ale mléka bylo míň a míň; a tak jsem kojila a odsavala co to šlo, snad každou hodinu. A zařadilo se, po měsíci jsem zase jen kojila a to do 13měs poté jsem znovu otehotnela, musela jsem přestat kojit, vadilo mi to. Teď jsou nejmladsimu 3 týdny a laktace se rozjela perfektně, ani bradavky tolik nebolí jako u prvních zacatku

Minnie, 22. 2. 2016, 18.52

Já jsem bohužel měla starší dceru měsíc na Nutrilonu :'( v porodnici jsem se hezky rozkojila, malá pila, všechno vypadalo dobře. Ale po návratu z porodnice najednou prso nechtěla, odmítala pít, přes noc zhubla jenže pediatrička místo aby poradila, řeklq hjed dát Nutrilon. A já hloupá ho koupila a dala místo abych se poradila s laktační poradkyní to si nepřestanu vyčítat. Nicméně moje mléko jsem odsávala a dávala jí ho z lahve, střídala jsem to s Nutrilonem protože jsem tolik neodsála. Navíc jak nechtěla pít ode mě, tak se mi začalo ztrácet až to dopadlo tak, že po 14 dnech jsem odstříkala za den celkem jen na jednu dávku. S nervama jsme byla v koncích, co jsem to za matku když do ní cpu umělé sra*ky... Pak jsem se s podporou partnery vzchopila, začali jsme na internetu hledat rady jak podpořit laktaci, stále jsem odsávala ale začala jsem i opět dceru přikládat když usíhnala, ať tahá a stimuluje bradavky a radu k nezaplacení mi dal přítele kamarád-poradil nám kojící čaj, po kterém se mi mléko zase spustilo . Postupně jsem ji začala kojit, nejdřív s dokrmem Nutrilonu, kterého bylo ale potřeba míň a míň až jsme ho přestali potřebovat ůplné. Kojená pak byla do 3 let naštěstí teď u druhé je všechno ok, kojím od začátku skvěle. Ale to fiasko u první holčičky si budu vyčítat nejspíš už pořád. Kdybych kontaktovala poradkyni, kdybych ty rady na netu začala hledat hned ten den po návratu z porodnice, kdybych si zjistila že ty kojící čaje vůbec existují...

Lenka a Terezka :), 12. 7. 2015, 10.29

Pěkně napsáno, náš případ..Malá byla dokrmována už po narození umělým mlékem, po měsíci se mi mlíčko ztratilo úplně a Terezku teď krmíme pouze umělým, které nakupuji pouze na eshopu feedo .

mckvak, 6. 6. 2015, 6.04

Super napsano!

sa1di24, 9. 4. 2015, 22.19

Hezky napsáno , super

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight