Kdo je dula?

sledováno 1× zobrazeno 632×

Vložil(a): Jana V., 24. 4. 2015 10.38

Bojíte se nemocnice? A co vůbec nemocnice, porodnice? Bojíte se okamžiku, že až na vás samotný porod přijde, nebudete schopna ničeho, natož se domlouvat s lékaři a porodníky? Co takhle zavolat na pomoc dulu?

Kdo je dula?

Pojem “dula” pochází z řečtiny; do češtiny byl v novodobém významu převzat z angličtiny. Označuje odbornici na doprovázení ženy (a její rodiny) během těhotenství, při porodu a v poporodním období. Služby duly jsou užitečné jak prvorodičkám, tak matkám, které přivádějí na svět druhé a další děti.

Dula vám poskytne emocionální podporu a potřebné informace během těhotenství, porodu a šestinedělí. Pokud si to budete přát, dula s vámi zůstane po celou dobu porodu – psychicky vás podpoří, vytvoří potřebné zázemí a může vám pomoci i fyzicky. Vzhledem k tomu, že spousta dul má i kurz masáží a aromaterapie, dokáže vám pomoci i při hledání úlevových poloh a dalších nefarmakologických metod tlumení bolesti. 

Je připravena být oporou každé ženě, ať se rozhodne pro jakýkoliv způsob porodu nebo se porod jakkoliv vyvine.

Dula si klade za cíl přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Charakterem se práce duly řadí mezi pomáhající nezdravotnické profese. Dula specifickým způsobem doplňuje práci porodních asistentek, lékařů a zdravotních sester. Nezasahuje do jejich kompetencí, ale spolupracuje s nimi, stejně jako s otcem a dalšími členy rodiny. Chová v sobě dostatek lásky, aby mohla mateřským způsobem pečovat o nově zrozenou matku.

Dula svou prací přispívá k dobrému startu celé nové – či nově rozšířené – rodiny.

Jaké služby dula poskytuje?

 • Psychickou podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí,
 • informace, odkazy na literaturu, zdroje vycházející z vědeckých výzkumů,
 • pomoc s ujasněním priorit,
 • pomoc s přípravou porodního plánu či porodního přání,
 • doporučení týkající se životosprávy v těhotenství,
 • souvislý doprovod během porodu,
 • pomoc při volbě polohy a dalších nefarmakologických úlevových prostředků během porodu, dotyk,
 • usnadnění komunikace mezi rodičkou (či rodiči) a zdravotníky,
 • podporu pro partnera a rodinu,
 • informace a podporu při zahájení kojení,
 • podporu rodině v šestinedělí, předávání zkušeností s péčí o dítě,
 • odkazy na další odborníky.

Pro vás jako rodičku je podstatné vědět, že při porodu u sebe máte někoho, kdo vás zná, kdo vám vysvětlí, co se děje, podpoří vás, eventuelně jinak pomůže.

Bojovat ale budete vy!

Možná si myslíte, že když si s sebou na sál vezmete dulu, získáte v ní mocného přítele, ochotného se do krve bít za vás a představy o zrození nového života. Chyba! Dula je sice speciálně školená osoba, ale nikoli zdravotnice. Z tohoto důvodu nesmí zasahovat do rozhodnutí lékařů či porodních asistentek, jen na jejich bedrech spočívá odpovědnost za rodičku. Není ani v jejích silách zaručit, že se u porodu něco nestane nebo že nebudete mít nějaký závažnější zásah. Naopak vám může slíbit svou přítomnost, podporu a pozdější spolupráci.

Dula rozhodně ANO

Ano, jste-li v očekávání a víte, že jím chcete projít s touto spřízněnou duší po boku, pak nastal ten nejpříhodnější okamžik ji zkontaktovat. To je období, kdy vám může dula nejvíce pomoci. Domluvíte si s ní vaše i její představy, co nabízí a jak to spolu budete mít. Doporučí vám potřebnou literaturu, kurzy, poskytne informace týkající se životosprávy v těhotenství. Bude si s vámi povidat o vašich obavách z porodu, ale i o tom, jak může vypadat porodní plán nebo jaký si přejete porodní plán. Dula vám vysvětlí, jak porod funguje, jaké jsou případné intervence, přičemž vychází z různých studií.

Obecně se duly drží doporučení Světové zdravotnické organizace, která rozdělila různé zásahy v době porodu do čtyř kategorií: na ty, které jsou jednoznačně užitečné, jednoznačně škodlivé, třetí skupinu tvoří zákroky často se využívající nevhodně a poslední – u těch nebyl dostatek důkazů pro to, aby se daly do nějaké „škatulky“ zařadit. Tohle je určitě dobré, abyste věděly při sestavování porodního plánu.

Kdo chce najít, najde

Pokud jste se tedy rozhodla, že chcete schopností duly využít, není nic jednoduššího než zadat tento výraz do internetového vyhledávače. V současné době se s nimi roztrhl pytel a řada z nich má i své osobní stránky. Stačí příhodné internetové stránky jen projít a zkontaktovat dulu, která vám padne do oka nejvíce. Domluvte si s ní schůzku a uvidíte, zda si váš první dojem opravíte nebo potvrdíte. Další možností je kliknout na www.duly.eu, což je web České asociace dul (ČAD) působící od roku 2001. Ta podporuje pozitivní změny v porodnictví a systému péče o matku a dítě, spolupracuje s českými i zahraničními organizacemi s podobným zaměřením, pořádá kurzy pro duly, šíří informace o dulách a přirozeném porodu atd. Mimo jiné zde najdete seznam certifikovaných dul. Obdobné cíle si klade i sdružení České duly o.s., o němž se více dozvíte na www.mojedula.cz.

Hodně štěstí při hledání té pravé společnice při porodu!

 

Použité zdroje:

 1. Časopis Maminka, listopad 2012
 2. www.duly.eu

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
6

Pojmy použité v článku:

 • Světová zdravotnická organizace

  (World Health Organization, zkr. WHO) - agentura patřící pod systém Organizace spojených národů; hlavními směry činnosti WHO je formulace zdravotní politiky a konzultační činnost dle potřeb členských států, odborná pomoc při vypracování národních zdravotnických strategií, sledování indikátorů zdravotního stavu populace a ukazatelů hodnotících zdravotnické systémy jednotlivých států, rozvoj a testování nových technologií a postupů pro kontrolu nemocí a řízení zdravotní péče

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

dáša, 2. 2. 2016, 23.17

Škoda, že se dřív jen tak sehnat nedala

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 22.00

Neměla jsem. Bála jsem se tak normálně

mckvak, 22. 6. 2015, 7.17

Pro me byl moji dulou pritel. Ten zastal skoro vsechno co mohl Ale pekne napsane.

janicka2, 17. 6. 2015, 14.54

Moc heztky napsaný článek.

Janak, 9. 6. 2015, 22.55

Kamaradkam velice pomohla. Veskerou podporou.

inglulie2, 4. 6. 2015, 14.47

Hezky clanek, dekuji

inglulie2, 4. 6. 2015, 14.47

Hezky clanek, dekuji

DenisaC, 3. 6. 2015, 16.28

Neměla jsem ji v těhotenství ani u porodu, ale podle zkušeností ostatních kamarádek velice doporučuji

inglulie2, 4. 6. 2015, 14.46

Taky jsem nemela, ale asi je to dobre

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight