Jak správně vybrat dětský kočárek

zobrazeno 2365×

Vložil(a): Míša H., 21. 10. 2014 15.06

Čeká vás koupě kočárku a vy si nevíte rady s tím, jaký vybrat? Pak je tento článek určen právě vám. Dozvíte se, jaké typy kočárků existují, na co se při výběru kočárku soustředit a podle čeho si mezi nimi vybrat právě ten váš.

Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství kočárků, mezi kterými si určitě vyberete ten svůj (i když se to zpočátku může jevit jako nemožné). Většina maminek, které čekají první dítě a nemají zkušenost s výběrem kočárku, se snaží najít dostatek informací na internetu, zjišťují zkušenosti kamarádek apod. Každá maminka má ale jiné preference a očekávání toho, co by měl kočárek splňovat.

Kočárky by se daly všeobecně rozdělit na několik typů:

  • Kombinované kočárky – tato kategorie je v současné době asi nejvyužívanější. Je výhodná z ekonomického i praktického hlediska. Miminko nejprve vozíte v hluboké vaničce, u některých kočárků ve vložné tašce. Později ji vyměníte za sportovní korbu, když dítě začíná sedět. Nejvýhodnější je trojkombinace s autosedačkou, kterou lze nacvaknout na podvozek a vozit tak miminko v„minikočárku“.
  • Hluboké kočárky – tyto kočárky jsou vhodné do jednoho roku věku dítěte. Obvykle se však děťátku v hluboké korbě přestane líbit mnohem dříve, a to v momentě, kdy začne sedět a chce vidět ven. Hodí se spíše pro rodiče, kteří chtějí koupi sportovního kočárku vyřešit později.
  • Sportovní kočárky – kočárky pro sedící děti. Musí splňovat mnoho požadavků maminek, jako je nízká váha, polohování zad i nohou, prostorný nákupní koš, vhodný podvozek a mnoho dalšího. Měly by si poradit s dlažbou, obrubníky, štěrkem i asfaltem.
  • Golfové hole – tyto kočárky jsou vhodné spíše pro větší, už chodící děti. Chybí jim sice mnoho „vychytávek“, které mají kočárky sportovní, ale oproti nim jsou velmi lehké a skladné. Jsou vhodné k použití např. na výlet s dětmi.
  • Kočárky pro dvojčata, pro sourozence - zde je důležité rozhodnutí, zda chcete mít děti vedle sebe nebo za sebou. Při variantě „vedle sebe“ je kočárek lépe ovladatelný, ale ne všude se vejde, je dost široký. S variantou „za sebou“ všude projedete, dá se snadno složit, ale jedno dítě má vždy horší rozhled a kromě tandemové trojkolky je velmi těžkým manévrem přizvednout kočárek např. na obrubník. Někdy se problém kočárku pro sourozence dá vyřešit také přídavnou sedačkou ke kočárku. Ta se pouze připevní na obyčejný kočárek. Nejdůležitější při výběru kočárku pro sourozence nejspíš bude jeho váha a šířka. Na trhu je v dnešní době naštěstí už poměrně velký výběr těchto kočárků.

Na co se soustředit při výběru

V první řadě je dobré položit si zásadní otázku, a to, v jakém terénu budete kočárek používat. Budete ho používat v těžším terénu v přírodě, ve městě, nebo třeba i ke sportovním účelům? Je to důležité pro to, abyste dokázali vybrat ten správný podvozek. Je to poměrně zásadní věc pro pohodlí vaše i vašeho miminka.

Kočárky do terénu

Do těžšího terénu, jako je jízda v přírodě, se určitě hodí kočárek s většími nafukovacími koly minimálně na zadní nápravě, nejlépe čtyřkolka. Čím větší velikost kol, tím těžší terén zvládnou. Ale pozor! Čím větší kola, tím vyšší váha podvozku. Konstrukce je pak řešena jako pevná a zvýšená v podvozkové části. Kočárek je díky své váze velmi stabilní. Ve většině případů jsou kola i odpružená a kočárek nedrncá. Tento kočárek zvládne samozřejmě městský terén absolutně bez problémů. Je velmi dobře ovladatelný.

Kočárky vhodné pro sport

Ke sportovním účelům (např. pro jízdu na kolečkových bruslích, běh s kočárkem aj.) je třeba zakoupit kočárek, který má kola speciálně určená pro tento sport. Tj. opravdu velká kolečka, přední kolečko s aretací pro snadné zatáčení a také ruční brzdu pro přibrzďování. Většinou se jedná o trojkolku. U kočárků se třemi koly si dejte pozor na jejich stabilitu a vratkost.

Kočárky do města

Pokud jste městský typ maminky či tatínka a víte, že budete chodit s kočárkem jen na procházky městem a po nákupních centrech, pak si můžete pořídit i kočárek s menšími kolečky. Ta jsou většinou polotvrdá, vyrobená z polyuretanu, nejsou nafukovací. Tato menší kolečka zvládnou lehčí terén, jako jsou přejezdy chodníků, cestičky v parku apod. V tomto případě může být konstrukce kočárku velmi lehká. Je ale velmi pravděpodobné, že se vám do koleček boudou zapichovat kamínky, které se dají samozřejmě odstranit. Pokud nejsou kolečka odpružená, počítejte s tím, že to bude při jízdě více či méně drncat.

Údržba kočárku

Můžete zakoupit kočárek kvalitní i méně kvalitní. V každém případě je třeba kočárek udržovat v dobré kondici, aby vám co nejdéle vydržel. Konstrukci je nutné čistit od prachu a písku a promazávat pohyblivé části silikonovým olejem. Vhodné je občas sundat kolečka a právě části, ve kterých se pohybují, promazat. Jak často provádět údržbu vám určitě poradí v prodejnách kočárků. Velmi záleží na tom, jak často a v jakém terénu s kočárkem jezdíte.

Podle čeho dále vybírat?

Nemalou roli při výběru hraje také design a cena. Co se týká designu kočárků, je možné si vybrat z opravdu velkého množství barev a tvarů. V některých případech jdou bohužel stranou na úkor designu praktické věci, jako např. velikost nákupního košíku na podvozku, velikost stříšky a také pohodlí dítěte.

Cenové relace jsou také velmi různé, od těch nejlevnějších až po kočárky, u kterých se cena přehoupne i přes 20 000 Kč. Opět záleží na vašich preferencích a finančních možnostech. I zde ale platí, že ne vždy ten nejdražší kočárek musí být nejkvalitnější a nejvíce vyhovující pro vaše potřeby. Cena se odvíjí nejen od kvality, ale také značky, za kterou platíte. Někteří dávají přednost nákupu použitého kočárku z různých bazarů. Kočárek se dá koupit cenově velmi výhodně a někdy v těchto případech bývá opravdu jako nový.

Zde je několik typů pro vás:

XTRALL-WRC - kočárek vhodný do terénu, větší nafukovací kola, těžší masivní konstrukce

Hauck Malibu All in One - kočárek vhodný do města, malá pryžová kola, lehká konstrukce, líbivý design

TFK Joggster III - kočárek vhodný pro rodiče, kteří s dětmi sportují, např.jezdí nain-line bruslích

Valco Snap 4 - sportovní kočárek pro sedící dítě, velmi lehký, vhodný do města i menšího terénu

Dokonalý tip neexistuje

Milí rodiče, jistě byste si přáli koupit dokonalý kočárek. Takový ale zatím neexistuje. Vždy je něco na úkor něčeho jiného – větší kola, kovová konstrukce pro polohování zad a nohou, větší korba na úkor hmotnosti kočárku a obráceně, lehčí konstrukce na úkor nosnosti kočárku, obracení sportovní korby pro a proti směru jízdy na úkor její šíře, polohování madla rukojeti a tak dále.

Přeji všem rodičům šťastnou ruku při výběru kočárku, spokojenost a dlouhou životnost vybraného vozítka. Budu se těšit na vaše názory a zkušenosti zde v diskusním fóru.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (13 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 16.08

ano, optimální kočárek neexistuje, na každém se najde něco

Fuga

Fuga, 5. 2. 2017, 7.20

líbí se mi ten poslední odstavec, dokonalý tip neexistuje:-) taky jsem ho pořád hledala

Aliisha

Aliisha, 7. 12. 2016, 21.35

Já jsem dala na rady několika známých. Mají stejný kočárek a mě se moc líbil, tak jsem si ho také pořídila. Koupě nelituji. I v testech dopadl více než dobře.

jitka46

jitka46, 7. 8. 2016, 23.36

Hezký a užitečný článek, určitě je fajn výběr promyslet.

Pavla H., 2. 8. 2016, 8.41

Hezky rozebráno

Jamu, 11. 7. 2016, 22.53

Ja mela jasno,ze chci poradnou korbicku a velky kolecka.Vse splnil kocarek v trojkombinaci a uz se tesim az budem jezdit;)

lazna, 26. 5. 2016, 9.50

Měli jsme po prvním synovi. Vyzkoušený a pořád vypadá hezky:-)

Minnie, 19. 2. 2016, 21.36

U obou jsem chtěla hlavně trojkombinaci.

inglulie2, 8. 12. 2015, 11.02

Ja to mela "jednoduche" Chtela jsem jenom Teutonii.

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 21.40

Vybrali jsme trojkombinaci. Jeli jsme na veletrh kočárků, kdy jsme měli možnost si je všechny vyzkoušet, pojezdit si s nimi a porovnat. Měli jsme jasnou představu a nakonec jsme sehnali parádní Alpiron. Neměnila bych. ČAsem jsme koupili ještě golfky Mirage na cestování vlakem.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight