Chodítka a skákadla - ano či ne?

zobrazeno 3584×

Vložil(a): Jana N., 13. 3. 2015 21.48

Jsou chodítko, hopsadlo a jiné pomůcky vhodné, nebo ne? A posadili byste do něj své dítě, nebo mu podobnou zábavu ani nedopřejete? Přečtěte si argumenty, které vás snad přesvědčí o nevhodnosti této pomůcky.

V některých zemích jsou chodítka a hopsadla již zakázanou pomůckou, u nás je bohužel legislativa poměrně benevolentní.

Chodítka většinou používají děti, které samy ani nechodí, ani nestojí. Pokud do něčeho takového své nechodící dítě posadíte, myslíte si, že se naučí pohybovat po vlastní ose rychleji? Není to tak, naopak to může mít pro jeho motoriku neblahé následky. Svaly kojenců ještě nejsou plně vyvinuty, takže usmívat se a tleskat osmiměsíčnímu miminku za to, že ho podpírá jakási konstrukce, vůbec není na místě. Navíc trpí i kyčle, které chodítko a jeho postroje tlačí do nesprávné pozice. Dítko totiž nesedí, ale je zavěšeno v poloze, která pro něj není žádným přínosem, a jen se špičkami nohou odráží od podlahy.

Chůze je složitý proces. Dítě začíná chodit podél nábytku úkroky do stran. Musí se naučit pracovat s těžištěm a udržet rovnováhu, vyvíjí se nožní klenba. Pohyb v chodítku způsobuje, že si dítě kvůli opoře vybuduje špatné pohybové návyky pro chůzi. Což může později způsobit komplikace třeba v podobě bolesti zad.

Nechte svému dítěti přirozený vývoj. Uděláte pro něj to nejlepší, co můžete. Chodítkem můžete psychomotorický vývoj zbrzdit. Může pak přijít zbytečně na řadu dlouhodobá a náročná rehabilitace. Dopřejte svému dítěti volnost. Sice po menších krůčcích, ale rádo vám předvede, co umí.

Jaké druhy chodítek existují?

Statické chodítko

Může psychomotorický vývoj dětí zbrzdit. Dítě v něm nesedí, je zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy.

Aktivní chodítko

Je méně škodlivé. Slouží jako pojízdná opora při prvních krůčcích i jako hračka. Když ho budete používat v době, kdy dítě už samo sedí a stojí a jenom nakrátko a pod dozorem, nemůže uškodit.

Ani hopsadlo není ideální. Dítě v něm nezvládá vlastní těžiště a může dojít k přetížení bederní a krční páteře.

Argumenty pro a proti

Pro:

 • Pohodlnost – dítě je v relativním bezpečí, máte možnost se věnovat domácnosti nebo staršímu sourozenci.

Proti:

 • Zbytečnost – pro nácvik chůze není potřeba.
 • Možné zdravotní důsledky – chůze po špičkách, potíže s rovnováhou, kyčlemi nebo páteří.
 • Uspěchanost – každé dítě má jiný přirozený vývoj, není vhodné ho uspěchat.
 • Nebezpečnost – podle průzkumu ČOI je v souladu s normou pouhá polovina chodítek na trhu.

Argumentů proti je poměrně hodně, co tedy vede některé rodiče k tomu, aby chodítko svému dítěti pořídili? Poměrně častým důvodem je jistá pohodlnost. Dítě se v chodítku samo zabaví a rodiče mají pocit, že je v bezpečí, takže mají chvíli čas věnovat se něčemu jinému.

Najdou se i takoví rodiče, zejména maminky, které kupují chodítko z přesvědčení, že dělají pro své dítě to nejlepší. Přečtou si někde, v kolika měsících má dítě stát a kdy má začít chodit, a když chůze nepřichází, tak se tomu snaží pomoci.

Je jasné, že také musíte doma něco udělat nebo se postarat a věnovat se staršímu dítěti, ale k tomu velmi dobře poslouží třeba ohrádka na hraní, cestovní postýlka nebo kočár na doma.

Posaďte si dítko k ruce a uvidíte, že uvařit oběd nebo vyřídit e-maily zvládnete i bez chodítka.

Moje zkušenost

Cvičila jsem se synem od narození podle Vojtovy metody. Nikdy nebyl tabulkové dítě. Držet hlavičku, přetáčet se, lézt po čtyřech, všechno začal dělat o něco později než jeho vrstevníci.

Chodit začal sám v prostoru až v 18 měsících. Občas jsem si něco vyslechla od okolí, proč ještě nechodí apod. Postavil se relativně brzo před prvními narozeninami, ale hrozně dlouho chodil jen kolem nábytku nebo si tam, kam potřeboval, prostě dolezl po čtyřech. Byl jen hodně opatrný. Vždycky mě ale těšilo to, že všechny pohyby začal dělat hned správně, bez špatných návyků. Nikdy by mě nenapadlo mu chodítko pořídit!

Takže opravdu nechte dítku své tempo. Všechno se dříve nebo později naučí.

 

Použité zdroje:

 1. časopis Maminka 10/2011 – článek: Chodím, chodíš, chodíme – chodítka
 2. www.maminka.cz/clanek/detska-choditka---jsou-pro-deti-vhodna
 3. www.zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/detska-choditka

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Pojmy použité v článku:

 • ČOI

  Česká obchodní inspekce

 • psychomotorický vývoj

  vývoj dítěte po stránce pohybové a psychické; zahrnuje hrubou motoriku, např. otáčení se z bříška na záda, lezení po čtyřech, stavění se, chůzi; také jemnou motoriku, např. práci rukou, manipulaci s hračkou; zahrnuje také dovednosti sociální, poznávací, mentální, vývoj v oblasti orální (zpracování potravy v pusince, příprava na řeč)

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

lazna, 15. 6. 2016, 15.22

nemáme doma

knoflyk, 11. 4. 2016, 21.17

Taky jsem nikdy nic nechtela urychlit, abych poskodila zdravi svych deti. Jeste se nestalo, aby se treba naky dite nedokazalo postavit, sednout si, chodit nebo mluvit takze at si na vsechno prijdou samy, me taky nikdo neorganizuje, takze je taky nechavam volne pohybovat a zit. Jako v praveku

Petra Schoberová, 3. 3. 2016, 9.45

mame doma oba typy chodítek, to aktivní ma spise na hraní vzdy si k němu sedne a hraje si a do toho druheho jej davam jen kdyz něco honem nutne potřebuji,jinak ma svuj velký prostor v pokojicku (ohradku ma zavrtanou do zdi) takze pokud si chci trochu pouklizet nebo uvarit kdyz je vzhuru radeji volim tuto cestu,tam si pekne hraje, muze se i postavit a projit kolem sprusli...

benca, 13. 1. 2016, 19.29

my sme choditko nemali, pretoze byt je maly a naucila sa aj bez neho, ale jedna pani doktorka, mi povedala, ze to pre dieta nie je dobre v choditku

Kama, 5. 12. 2015, 12.50

Záleží,jestli tam dám dítě,které ještě samo nestojí,nebo nedosáhne na zem celou nohou.V tom případě jsem proti.Ale pokud tam dám dítě,které dosáhne a postaví se samo,příp.chodí kolem nábytku,na chvilkové odložení proč ne.Ale jinak je to pro mě zbytečnost,která zabírá místo,a tak velké dítě už nemusí to chodítko ani mít.

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 22.07

Neměli jsme ani jedno, neholduji tomu. I tak malý začal chodit kolem 9.měsíce 3:-)

benca, 3. 9. 2015, 16.42

choditko sme nepouzivali, jedna pani doktorka povedala, ze to nie je dobre na klbiky

kajca, 22. 8. 2015, 21.44

Ja som tieto veci nemala ani u jedného dietata a obaja pekne isli uz v 11 mesiacoch.Nepovazujem ich za potrebné.

katerinaf, 13. 8. 2015, 23.49

Chodítka, hopsátka určitě ne! Narušují přirozený vývoj motoriky a posilují jiné svalové skupiny, než je vzhledem k věku potřeba. Příliš zatěžuje.

mckvak, 22. 6. 2015, 8.35

Tezko rict, asi zalezi na kazde mamince. JA mela o malou taky strach dva mesice a moc se ji do zvedani hlavicky nechtelo, Ted uz se ale snazi, Vsichni rikaji at jsme v pohode, ze to proste driv ci pozdeji prijde

Naši partneři

© 2013 - 2016 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight